Na koronavirus umírají více muži než ženy. Vědci přišli se zásadní analýzou

V neděli se provedlo opět méně testů.
V neděli se provedlo opět méně testů.
Foto: Reprofoto - Ilustrační snímek
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2020

Muži jsou ohroženější skupinou koronavirem než ženy. Uvádějí to čínští vědci v nejnovější studii, která jako první odhalila, že u mužů existuje 2,5krát vyšší riziko, že nemoci Covid-19 podlehnou. Podle odborníků nejsou faktory věku nebo dalších zdravotních komplikací jednié, které riziko smrtnosti ovlivňují.

Čínští vědci analyzovali zdravotní data 43 pacientů, které osobně ošetřovali, a dalších 1056 nakažených, o nichž byly informace volně k dispozici. Snažili se zjistit, jaké jsou rozdíly v reakcích mužů a žen na koronavirus. Na studii upozornil web Novinky.cz.

„Už počátkem ledna jsme zaznamenali zvláštní trend. Přišlo nám, že na covid-19 umírá více mužů než žen. To vyvolalo otázku, zda jsou muži náchylnější k tomu, aby se nakazili či viru podlehli. Zjistili jsme, že nikdo jiný do té chvíle podobnou studii neudělal, a tak jsme začali sbírat informace,” uvedl lékař Ťin-Kchuej Jang z nemocnice Tchung-žen v Pekingu.

Muži snáší virus hůře

A stalo se to, co vědci očekávali. Znovu dokázali, že nemoc Covid-19 je vážnější pro starší a již nemocné, ale není to prý jediný faktor.

Muži bez ohledu na věk mají ve většině případů horší průběh onemocnění než ženy. Pravděpodobnost, že se nakazí, je však u obou pohlaví stejná. Přesné důvody ještě vědci nepopsali.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.