Na podzim Čechy čeká dokonalá finanční bouře. Poradce premiéra popsal scénář, který s největší pravděpodobností přijde

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 8. 2022

Ekonomové se shodují, že poslední měsíce letošního roku budou pro obyvatele České republiky těžké. Ovlivní je řada faktorů, mezi které patří energetická krize, rostoucí inflace a třeba i možná vlna koronaviru. Růst spotřebitelských cen v Česku zrychluje už rok a rozhodně jen tak nepoleví. V červnu meziroční inflace vystoupala na 17,2 procenta. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila špičkového ekonoma a poradce premiéra Petra Fialy (58) s dotazem, na jaký scénář se Češi mají pro nadcházející chladnější období připravit. Štěpán Křeček promluvil o »dokonalé bouři«.

Ceny potravin v červnu v ČR meziročně vzrostly o 18 procent, uvedl ČSÚ. Zemní plyn zdražil téměř o 58 procent, tuhá paliva a elektřina zhruba o třetinu, teplo a teplá voda byly proti loňskému červnu dražší o 18,1 procenta. Za pohonné hmoty lidé platili o 47,5 procenta více. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,6 procenta. "Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedl Český statistický úřad ve své zprávě.

Podle odbornou veřejností uznávaného ekonoma Štěpána Křečka se nedá očekávat, že po prázdninách přijdou lidově řečeno lepší časy.

"Lidé by se měli připravit na dokonalou bouři, která přijde pravděpodobně buď na podzim, nebo v zimě, kdy se propojí celá řada krizových událostí. Samozřejmě může naběhnout další vlna pandemie koronaviru, do toho budeme mít problémy s energetikou a zásobami a nezbavíme se ani problému vysoké inflace, která vede k tomu, že se zhoršuje životní úroveň lidí, a tak lze očekávat, že to povede k větší nespokojenosti ve společnosti, čehož se pokusí využít někteří kandidáti na prezidenta jako třeba pan Josef Středula, který zřejmě díky svému vlivu na odbory bude pořádat protesty a demonstrace. Myslím si, že nás čeká dokonalá bouře a bude to velká zkouška, jestli to dokážeme ustát," uvedl pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra.

V současnosti vlivem růstu spotřebitelských cen roste vše, na co se s nadsázkou řečeno člověk podívá. Příkladem Český statistický úřad uvádí, že zemní plyn zdražil v červnu oproti květnu o 5,8 procenta, elektřina o 0,6 procenta, výrobky a služby pro běžnou údržbu a opravy bytu o 2,5 procenta a tuhá paliva o 3,1 procenta.

Štěpán Křeček na dotaz redakce nastínil, jak by alespoň částečně lidé měli před nadcházejícím těžkým obdobím uvažovat.

"Lidé, kteří se chtějí na zimu připravit, tak pro ně výhodou zcela jistě bude, pokud budou mít možnost jiných zdrojů tepla a připraví si alternativu. Je možné, že ceny plynu a elektřiny skočí ještě nahoru, v takovém případě je dobré omezit spotřebu plynu a topit třeba v krbu. Ne všichni tuto možnost ale mají. To znamená, že ti, kteří jsou omezeni a jsou závislí jen na jednom zdroji, tak je vhodné zaměřit se na úspory, kterých mohou dosáhnout třeba tím, že pokud má někdo starý a již neefektivní kotel s velkou spotřebou, tak je namístě jeho výměna. Pak je dobré se podívat na odběry v jednotlivých spotřebičích. Žárovky běžné nahrazovat ledkovými, tedy úspornými. Zkrátka minimalizovat spotřebu," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.