Na podzim se zavedou určitá opatření jako roušky. Lidé šíření viru podceňují, říká Roman Prymula

Roman Prymula - ministr zdravotnictví
Roman Prymula – ministr zdravotnictví
Foto: Archiv vlada.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 8. 2020

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula byl klíčovou postavou v boji proti šíření koronaviru během nouzového stavu. Podílel se na řadě opatření, díky kterým si Česko alespoň na chvíli odpočinulo od nárůstu nakažených. Aktuálně hodnotí situaci v Česku jako alarmující. A netají se tím, že patrně na podzim dojde k řadě opatření, minimálně na lokální úrovni. A to z důvodu, že ke koronaviru přibudou další respirační nemoci.

Podle uznávaného epidemiologa se s blížícím podzimem zavedou určitá opatření. Problém totiž nastane, že dojde k vyššímu výskytu respiračních onemocnění a řada lidí bude nákazu chřipkou zaměňovat za nákazu koronavirem a opačně. Prymula nastínil možný scénář, co se okolo podzimu začne v Česku dít.

"S podzimem bude přicházet etapa různých regionálních opatření. Může se stát, že dojde k nařízení nošení roušek ve vnitřních prostorách a městské hromadné dopravě. O čem se mluví, tak na podzim může nastat situace, kdy bude souběh chřipkové epidemie a respiračních onemocnění a pandemie COVIDU a pak by se mohly plošně na některých místech užívat roušky," objasnil možný scénář Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Sám vidí aktuální problém v tom, že lidé přestali brát šíření nákazy vážně. Celkově někteří situaci podceňují až zjednodušují. Což podle epidemiologa povede vždy jen k tomu, že počty nakažených budou stoupat.

"Co osobně považuji za problém v našich podmínkách, tak naprosté nedodržování hygienických zásad. Ať jde o sociální distanci 1,5 metru případně, pokud jdu do prostředí, kde je více lidí, si nasadit dobrovolně roušku, což dělá málokdo. Začíná to vypadat jako na začátku celého procesu. Tedy tak, že ti co dobrovolně nosí roušku, tak na ně je nahlíženo, jako by dělali něco zvláštního," upřesnil epidemiolog.

Pokud by došlo k masivnímu nárůstu nakažených, případně by začal být vir agresivnější a s tím stoupla smrtnost, Prymula nepředpokládá, že by došlo k dramatickým opatřením. Vyloučit se to ale nedá.

"Nikdo nemůže vyloučit žádnou alternativu, ale tyto alternativy jsou poměrně nepravděpodobné. Osobně to nepředpokládám, ale nikdy nemůže říci, že nemůže nastat nějaký komplex opatření, tedy celkově je taková situace nepředvídatelná," dodal Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.