Reklama:

Na postu premiéra České republiky si umím představit reálně jen jedno jméno, říká Miroslav Kalousek. Odhalil ho

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 8. 2021

Prezident České republiky Miloš Zeman (76) vyhlásil v loňském prosinci svým rozhodnutím, publikovaným ve Sbírce zákonů pod číslem 611/2020 Sb., volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na pátek 8. října a sobotu 9. října letošního roku. V současnosti se o prvenství přetahuje hnutí ANO s koalicemi SPOLU a Piráti a STAN. Podle bývalého politika Miroslava Kalouska (60) v otázce, kdo by měl být premiérem České republiky, je možné jen jedno jméno. "Záleží na tom, kam chceme jako země směřovat," řekl v úvodu dotazu pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Vítězství ve volbách bude obhajovat hnutí ANO pod vedením současného premiéra Andreje Babiše (66). Po vyhlášení termínu voleb opozice ohlásila první volební koalice. Vzniklo tak uskupení stran SPOLU, kde je TOP 09, ODS a KDU-ČSL a následně i volební koalice Pirátů a STAN.

Reklama:

Sněmovní volby se uskuteční přesně rok po krajských volbách a volbách do třetiny Senátu. Poslední volby do sněmovny proběhly v roce 2017. Do dolní komory parlamentu se tehdy dostalo devět stran a vlády se ujala koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM.

V současnosti visí otazník nad tím, kdo po říjnových volbách sestaví jako premiér vládu a kdo jím bude. Podle Miroslava Kalouska zejména záleží, jak směrem se chce Česká republika vydat. "Záleží na tom, co chceme. Jestli chceme pozitivní změnu a vrátit se do civilizovaného světa, tak z těch jmen, které se nabízí, si umím představit jen jedno. Samozřejmě bych si těch jmen uměl představit víc, ale z těch, která připadají reálně v úvahu, tak si umím představit jen jedno, a to je Petr Fiala," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí a spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, že předseda ODS je ideálním kandidátem.

Poslední volební průzkumy ukazují velké změny na pozicích. Na jaře to vypadalo, že koalice Pirátů a STAN jednoznačně převálcuje vládní hnutí ANO, ale stačilo půl roku a Andrej Babiš je s ANO znovu na koni a v průzkumech znovu vede. Piráty se STAN navíc v posledních týdnech přeskočila i koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: