Na samotě u lesa: Děda Komárek by legendární chalupu dnes určitě nepoznal. Prošla proměnou

Malebná chalupa prošla poměrně zásadní rekonstrukcí.
Malebná chalupa prošla poměrně zásadní rekonstrukcí.
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 12. 2020

Jemná filmová komedie Na samotě u lesa z roku 1976 patří k tomu nejlepšímu, co československá kinematografie stvořila. Manželé Lavičkovi v podání Zdeňka Svěráka (84) a Daniely Kolářové (74) hledají únik z Prahy a naleznou chalupu na prodej, kde ale pobývá děda Komárek, kterého geniálně zahrál zesnulý Josef Kemr (†72). Jak dnes vypadá chalupa, kde bylo tak krásně a žily blechy, které ale na člověka nejdou? Současný majitel ji zcela přestavěl, ale atmosféra kouzelného místa nezmizela.

V 70. letech vrcholila obliba chalupaření a chataření, kterou ve svém scénáři reflektovalo tvůrčí duo Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Pod dohledem režiséra Jiřího Menzela vznikl snímek, který zraje každým rokem. Snad každý zná hlášky o zmiji, která nekousne, nebo že když na samotě prší, tak prostě chčije a chčije, jak říkal děda Komárek, když liják pozoroval na zápraží.

Legendární chalupa, na jejímž zápraží Josef Kemr utrousil proslulou hlášku »A chčije a chčije!«, stojí na kraji obce Radešice na Petrovicku ve Středočeském kraji. Vede k ní kamenitá cesta vhodná pro terénní vůz či horské kolo. V době natáčení bydlel v chalupě pan Kabát. Současný majitel chalupu koupil v roce 1988 a pustil se do rozsáhlé rekonstrukce.

"Já tam od natáčení nebyl. Chalupu znám jen z fotek," uvedl Zdeněk Svěrák pro ŽivotvČesku.cz s tím, že do hlubšího komentáře přestavby se pouštět nemůže.

"Bylo to hrozně příjemné natáčení v létě o prázdninách. Na produkci jsem si tehdy vymohla, že mohu mít na natáčení svého ročního syna. Vzpomínám na to ráda. Sama chalupu, jak tehdy byla, tak byla velmi obyčejná v krásné přírodě. A bylo to krásné, vzpomínám na to velmi ráda," zavzpomínala pro ŽivotvČesku.cz herečka Daniela Kolářová, která neví, že obydlí prošlo proměnou.

Místo bílého vlhkého stavení, jak chalupu vnímají televizní diváci, stojí dnes na kraji Radešic vkusně rekonstruované vesnické stavení, které nerušeně splývá s okolím.

"Původní do dnešních dnů zůstala akorát stodola a protější budlík (kůlna – pozn. red.). Chlívky a obytnou část jsem musel zbourat a postavit vše prakticky od znovu," uvedl současný majitel v minulosti pro idnes.cz s tím, že při koupi byla chalupa v žalostném stavu. Domku chyběl kus střechy, některé zdi se rozpadaly. Bylo jasné, že část chalupy bude muset jít k zemi.

Mnoho nechybělo a radešickou chalupu by diváci neznali. Smoljak a Svěrák chtěli původně natáčet v Melechově u Ledče nad Sázavou. Radešice si prosadil kameraman filmu Jaromír Šofr, který podle Zdeňka Svěráka měl nedaleko místa vlastní chalupu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.