Na svatbu svého syna přišla v bílém. Královna Alžběta II. vrátila snaše bezohledné gesto, kterým Dianě před lety naznačila, komu její manžel patří

Královna Alžběta II. se synem a snachou
Královna Alžběta II. se synem a snachou
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2022

Královna Alžběta II. (†96) patřila k lidem, kteří se snažili zvrátit rozvod svého syna, který je nyní králem Karlem III. (73), s dnes již zesnulou princeznou Dianou. Z jeho nevěry byla zklamaná a dlouho jí trvalo, než jeho novou partnerku přijala. Když si Camilla (75) jejího syna brala, rozhodla se jí oplatit její dřívější gesto a na svatbu přišla v bílém. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil odborník na královskou rodinu.

V roce 1981 proběhla největší svatba desetiletí. Princ Charles si vzal za manželku princeznu Dianu. Jako od monarchů se od nich očekávalo, že povedou spokojený život a zůstanou spolu až do smrti. Už tehdy měl přitom princ oči pro jinou. Camilla Parker Bowlesová, s níž byl manželce nakonec nevěrný, na svatbě byla a nebála se vyniknout.

Je pravidlem, že pokud k tomu sami budoucí manželé nesvolí, je nevhodné, aby na sobě hosté měli bílé šaty. Bílá je barva pro nevěstu. Camilla si ale s tímto pravidlem hlavu nelámala a rozhodla se v šatech této barvy přijít. Mezi ostatními přítomnými vyčnívala a bylo by s podivem, kdyby si jí princezna Diana nevšimla.

Camillino gesto neuniklo ani všímavým očím královny, která ale čekala dlouhé roky na to, aby jí ho oplatila. V roce 2005 si její syn po rozvodu s Dianou svou dlouholetou milenku vzal. Zatímco ona sama bílé šaty neměla, královna v této barvě podle magazínu Hello vynesla nádherný kostýmek, který doslova zářil, čímž nevěstu zastínila.

Královna Alžběta II. se k tomuto gestu odhodlala i přesto, že princezna Diana jí už před smrtí zadělala na složité časy. "Diana se poté, co se rozvedla s Charlesem a co učinila pověstný rozhovor v roce 1995, stala pro královskou rodinu hodně kontroverzní osobností. Setkávala se s lidmi, jako byl Dodi Al Fayed, a rodina musela řešit její působení v rámci širší královské rodiny," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz už dříve historik Kamil Rodan, čím princezna královnu trápila.

Ještě než byl rozvod princezny Diany a prince Charlese oficiálně oznámen, byla to právě královna, která za pomoci svého manžela Philipa dělala vše pro to, aby se její syn nerozváděl. Své snahy vzdala až poté, co vyčerpala všechny možnosti a uvědomila si, že toto manželství už zachránit nelze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.