Reklama:

Na tomto místě prožil spisovatel Stanislav Rudolf jedny ze svých posledních chvil. O Metráčkovi promluvil Ivan Vyskočil

Dům, kde žil Stanislav Rudolf
Dům, kde žil Stanislav Rudolf
Foto: ŽivotvČesku
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 1. 2022

V sobotu ve věku 89 let zemřel spisovatel a scenárista Stanislav Rudolf. O smrti muže, který světu přinesl díla jako Metráček či Kopretiny pro zámeckou paní, informoval jeho syn Martin Rudolf. Ke skonu došlo v Brandýse nad Labem, kde spisovatel prožil významnou část svého života. Redakce ŽivotvČesku.cz se vydala na místo, kde stojí dům, v němž strávil jedny ze svých posledních chvil.

Reklama:

V pondělí se Česká republika dozvěděla smutnou zprávu o sobotním skonu Stanislava Rudolfa. Oblíbený spisovatel, jehož některá díla byla zfilmována, strávil významnou část svého života v Brandýse nad Labem, kde od 60. let přednášel literaturu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. V tomto městě se také usadil a stvořil knihy a scénáře, které zůstanou nezapomenutelné.

"V roce 2017 byla uspořádána vernisáž k jeho životnímu jubileu v Knihovně Eduarda Petišky. Byl to velmi charismatický člověk s obrovským darem a tak se není čemu divit, že byl i uznávaný autor," řekl pro ŽivotvČesku.cz jeden ze sousedů s tím, že Stanislav Rudolf byl velmi slušný člověk.

Reklama:

Zároveň byl autorem knih jak pro dospělé, tak pro děti. Napsal romány Metráček, Kopretiny pro zámeckou paní, Údolí krásných žab či Operace mé dcery. Tyto knihy byly později zfilmovány a sám spisovatel k nim napsal i scénář, stejně jako ke snímku Atomová katedrála z roku 1984.

Zfilmování se v roce 1971 dočkal zmíněný román Metráček, do něhož režisér Josef Pinkava obsadil řadu slavných českých herců. "Víte, že teď budu kecat, ale já jsem tam měl hrát, ale místo mě tu roli dostal Láďa Mrkvička. Vím, že jsem tam tehdy něco namlouval, ale už nevím co. Pravda je taková, že já hrál asi v sedmdesátce filmů a inscenací a na řadu z nich si ani nepamatuji. Takže je i možné, že jsem tam hrál, ale už si to nepamatuji. Ale stoprocentně vím, že jsem tam něco namlouval. Hodnotit film nebudu, podstatné je, jestli se líbí lidem, divák rozdává ocenění," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s úsměvem legendární herec Ivan Vyskočil.

Redakce ŽivotvČesku.cz se vypravila k domu Stanislava Rudolfa v Brandýse nad Labem, kde prožil jedny z posledních chvil svého života. Podle indexu kvality života, který každoročně sestavuje společnost Obce v datech, je Brandýs nad Labem 3. nejlepším místem k žití v České republice. Není se tak divit, že spisovatele toto město v okrese Praha-Východ okouzlilo. A on okouzlil jeho obyvatele.

Kdo byl Stanislav Rudolf:

Narodil se 16. února 1932 v Jičíně. Původním povoláním učitel, později novinář a vedoucí dramaturg a především autor próz, případně filmových a televizních scénářů, pro mládež o každodenním životě dospívajících, zpravidla dívčích hrdinek.

Po maturitě na jičínském gymnáziu chtěl jít studovat na pražskou FAMU, kam ho ale nepřijali. Zkoušky na pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích vyšly a po vystudování působil jako učitel na základní škole v Písku. Ve druhé polovině 50. let vystudoval dálkově češtinu na Vysoké škole pedagogické v Praze a poté působil jako odborný asistent na pedagogické fakultě v Brandýse nad Labem. Poté se stal redaktorem Pionýrských novin a také časopisu Květy. Později působil jako scenárista a dramaturg ve Filmovém studiu na Barrandově.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: