Nad ministrem Arenbergerem se stahují mračna. Odhaduji, že mu v úřadě zbývá 48 hodin, míní Andor Šándor

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2021

Ve středu nastane den, v němž se rozhodne o tom, zda ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) nadále zůstane šéfem rezortu. O jeho setrvání ve vládě rozhodne premiér Andrej Babiš (66). Původně předseda vlády hovořil o tom, že na prostudování materiálů vyžádaných od ministra si nechá víkend a rozhodne v úterý. Dnes (pondělí) uvedl, že kvůli summitu EU v Bruselu nebude mít čas. K materiálům ohledně majetku podle něj dostal ministr doplňující dotazy. Petr Arenberger čelí významné kritice mimo jiné kvůli informování o svém majetku. "Domnívám se, že panu ministru Arenbergerovi zbývá v úřadě maximálně 48 hodin," odhadl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Arenberger ještě nemá určený termín schůzky s Babišem, novinářům po pondělním jednání vlády sdělil, že se zatím nedomlouvali. Počítá ale s tím, že předseda vlády termín určí. Dokumenty o ministrově majetku obdržel Babiš v pátek. Ministr zdravotnictví dále k věci uvedl, že je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil, dokumenty to podle něj dokládají. 

"Dovolím si zaspekulovat. Osobně si myslím, že se premiér Andrej Babiš už rozhodl. Myslím si, že se s panem prezidentem, když nejdříve říkal, že se o tom nebavili, následně přiznal, že se o tom bavili, dohodli. A to asi tak, že panu ministru Arenbergerovi zbývá v úřadě maximálně 48 hodin," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na současnou situaci Andor Šándor s tím, že jednou z variant, kdo by Arenbergera mohl nahradit, je už někdo, kdo je lidem známý. Nejčastěji se spekuluje o epidemiologovi Romanu Prymulovi (57).

"Můžeme být překvapeni nějakým staronovým ministrem, který se tu může znovu objevit. Nechci kritizovat ministra Arenbergera, protože údaje o těch jeho majetcích znám pouze ze sdělovacích prostředků a nevím, zda za tím je úmysl či nikoliv. To je možné interpretovat, jak se to nabízí. Ale protože čísla epidemie se snížila, a protože velká část populace je promořena, ta druhá má alespoň jednu dávku očkování, tak to může premiérovi rozvázat ruce, že to může risknout. Ta výbušnost, kdy se média na ministra Arenbergera brutálně vrhla, v tuto chvíli ukazují, že Babiš nemůže vědět, co ještě vyplave. Podle mě to Babiš zariskuje a vymění ho. Záleží, jak to zdůvodní. Můj osobní odhad, a to jsem si poprvé dovolil takto zaspekulovat, je, že dny pana ministra Arenbergera jsou sečteny," řekl svůj názor na současnou situaci ohledně ministra zdravotnictví bezpečnostní expert Andor Šándor.

Arenberger podle Seznam Zpráv přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. V přiznání uvedl více než 60 nemovitostí. Jednu z nich na Mělnicku pronajímá jako archiv pro vinohradskou nemocnici, kde byl ředitelem. Ministr sám nebo s manželkou ve skutečnosti vlastní přes 160 nemovitostí, uvedl web na základě kompletního výpisu posledního Arenbergerova majetkového přiznání poskytnutého ministerstvem zdravotnictví. To v původní omezené podobě neobsahovalo čísla jednotlivých pozemků, novináři proto nemohli rozlišit nemovitosti zapsané v katastru na stejném listu vlastnictví.

Pochybnosti panují podle některých médií o dodržení podmínek privatizace bytu s ordinací v centru Prahy, který si Arenberger od 90. let pronajímal a v roce 2019 ho za 11,5 milionu korun koupil s podmínkou, že v něm zachová trvalé bydlení po deset let. Ministr se podle Televize Seznam ve své kožní ordinaci zapojuje také do klinických studií nových léků, v posledních třech letech jich bylo 38. V přiznáních ale z klinických studií, které jsou obvykle hrazeny až 200.000 korunami za jednoho pacienta, nevykázal žádné zisky. Arenberger k tomu uvedl, že se studiemi má kromě vysokých příjmů i vysoké náklady a pracuje na nich, protože jsou potřebné pro jeho postavení ve vědecké komunitě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.