Nad přeočkováním třetí dávkou stále visí otazník. Ministr Adam Vojtěch promluvil o aktuálním stavu
Imunita po očkování podle některých odborníků vydrží nejméně rok. Další doporučují začít přeočkování třetí dávkou už na podzim, zejména v případě seniorů. Na tom, jestli se podaří dosáhnout kolektivní imunity, tedy stavu, kdy se virus nemá mezi lidmi jak šířit, se ale neshodnou. Přesné informace nemá ani ministerstvo zdravotnictví, jak v tomto směru postupovat. "Stále ani my nevíme, kdy to bude," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (34).
"Současná data ukazují, že očkování je účinné minimálně jeden rok, možná i výrazně déle," uvedl evoluční virolog Jiří Černý, který působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Problém podle něj mohou znamenat nové mutace, které by mohly účinnost snížit. V takovém případě by bylo třeba přeočkovávat upravenou vakcínou, která by byla účinnější.
S tím souhlasí i imunolog Michal Křupka, který působí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. "Osobně ale očekávám, že důvodem k případnému přeočkování by spíš byla snaha pokrýt nově se šířící varianty než slábnoucí imunitní odpověď samotná," sdělil. U jiných vakcín je podle něj obvyklý interval přeočkování rok až několik let. Každoročně se právě kvůli variabilitě viru mění jen vakcína proti chřipce.
Podle ředitele Biologického centra Akademie věd ČR Libora Grubhoffera by bylo optimální udělat průzkum specifických protilátek u lidí, kteří byli očkovaní hned na začátku, zejména u seniorů. Se zahájením přeočkovávání rizikových skupin na podzim souhlasí i molekulární imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.
Na tom, jestli se v Česku podaří dosáhnout kolektivní imunity, se vědci neshodnou. Pokud jde ale o konkrétní termín, kdy by mělo dojít k přeočkování, neexistují podle ministra zdravotnictví přesná data.
"Zatím neexistuje validní mezinárodní studie či data, ze kterých bychom mohli vycházet, zda-li by to mělo být po roce či podobném období. Existují určité studie, poslední z Británie hovoří o tom, že imunita po očkování vydrží několik let. V tomto směru konkrétní termín, kdy by mělo dojít k přeočkování, nemáme. Budeme to sledovat a může se to změnit, pokud se na mezinárodních či klinických studiích ukáže, že bude nutné přeočkovat v určitý okamžik, tak se tomu přizpůsobíme. Máme objednávky vakcín, které jsou schopny zajistit přeočkování celé populace, takže v tomto by neměl být problém, spíše to bude otázka, kdy k tomu přeočkování má dojít. Je ale také možné, že se to bude týkat jen rizikových skupin jako jsou chronicky nemocní pacienti, u kterých mohou protilátky klesat rychleji," upřesnil současný stav ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.
Vakcíny využívající technologii takzvané mediátorové RNA (mRNA) poskytnou naočkovaným lidem ochranu před vážnou formou onemocnění covidu-19 řadu let. K takovému závěru dospěla před několika dny nová studie amerických vědců, jež vyšla v časopise Nature. Britští vědci pak zjistili, že další dávka vakcíny od společnosti AstraZeneca ještě posiluje odezvu imunitního systému u již plně naočkovaných osob.
Technologii mRNA využívají výrobci Pfizer/BioNTech a Moderna. Vakcíny mRNA se od těch tradičních liší tím, že neobsahují žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru. Tato metoda se přirovnává k návodu, podle kterého si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky.
Podle vědců je pravděpodobné, že lidé naočkovaní preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna budou chráněni před těžkou formou covidu-19 řadu let. Trvalejší je přitom ochrana u lidí, kteří covid-19 prodělali a následně se nechali naočkovat - u nich by mohla být až celoživotní.
Vědci nicméně berou v potaz jen dosud existující varianty koronaviru. Těch však podle odborníků s pokračujícím šířením nákazy stále přibývá, přičemž některé z nich by časem mohly prokázat odolnost vůči imunizaci poskytnuté nynějšími vakcínami. Pokud by se tak stalo, bylo by zřejmě přeočkování potřebné.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.