Nad princem s šedivým vousem se rozplývají hlavně maminky. Princátka mi jeden čas dost vadila, přiznal Jan Čenský

Herec Jan Čenský
Herec Jan Čenský
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2021

České pohádky k období svátků neodmyslitelně patří, stejně tak i herec Jan Čenský (60), který se stal nezapomenutelným představitelem princů. V 80. a 90. letech si těchto rolí zahrál celou řadu a dnes na ně vzpomíná v dobrém, ne vždy tomu tak ale bylo. "Jeden čas už mi to trochu vadilo, ale když mi někdo dnes řekne »ahoj, princi«, už na to slyším," řekl Jan Čenský pro ŽivotvČesku.cz.

Jan Čenský pravděpodobně drží český rekord v celkovém počtu rolí princů. Stejné uznání za tyto role si kromě něj vysloužil už snad jen Pavel Trávníček (80) díky Třem oříškům pro Popelku. Jednou z nejznámějších pohádek Jana Čenského je film Princové jsou na draka, který je dodnes oblíbený mezi dospělými i dětmi. To potvrzuje fakt, že na herce z něj se přišly podívat davy lidí.

"Princové jsou na draka letos slaví kulaté výročí. S Ivankou Andrlovou a Alešem Cibulkou jsme dokonce jezdili takové představení, na které nás Aleš vytáhl. Z toho mám pěkný zážitek, protože v publiku seděly skoro tři generace, čtyřletá holčička a osmdesátiletá stařenka, to nás moc potěšilo, nebývá to zvykem," řekl pro ŽivotvČesku.cz nadšeně Jan Čenský.

V 80. a 90. letech šel Jan Čenský z role do role a nejčastěji byl právě princem. Tyto postavy s ním byly spojovány celá léta, v určité době dokonce tolik, že to jeho samotného štvalo. Dnes už ho mladší ročníky neznají tolik jako prince, ale spíš jako doktora z oblíbeného seriálu z lékařského prostředí.

"Na princátka vzpomínám v dobrém. Jeden čas už mi to trochu vadilo, ale když mi někdo dnes řekne »ahoj, princi«, už na to slyším. Teď se to ale mění, pamatují si mě spíš maminky, které říkají holčičkám, že jsem ten princ, na kterého koukaly. Holčička vidí šedivého pána a diví se, že nejsem princ, že jsem primář (směje se). Role princátek byly příjemné," popsal oblíbený herec pro ŽivotvČesku.cz, díky jakým rolím ho dnes lidé poznávají.

Jan Čenský se podílel na celé řadě krásných českých pohádek a sám je jejich milovníkem. Líbí se mu jak ty starší, tak takové, které byly natočeny v posledních letech. Zamyslel se nad tím, co obecně může stát za jejich oblibou a došel k jasnému závěru.

"Já jsem teď dělal zajímavou věc, filmové melodie s filharmonií. Tam jsme uvažovali, jak je možné, že české pohádky jsou takový fenomén, žádná okolní země nemá takovou tradici. Přemýšleli jsme, čím to bude, jestli lidovostí, příběhy nebo prostředím, ale přišli jsme na jednu věc. Máme k těm pohádkám krásnou hudbu, ať k těm starším, nebo k těm novým. Přišli jsme na to, že to bude tou muzikou," dodal Jan Čenský pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.