Naděje na léto bez respirátorů. Adam Vojtěch upřesnil, jak to bude s ochranou úst a nosu v dalších měsících

Profimedia
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 5. 6. 2021

Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, uvedl v pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Možnost zrušení povinnosti od příštího týdne zmínil počátkem tohoto týdne ministr školství Robert Plaga (42). Vojtěch uvedl, že s Plagou a hygieniky by měl v pondělí znovu jednat, záležet bude na vývoji epidemiologické situace. Pro jiné segmenty se ale tato možnost zvažuje. Záleží zejména na vývoji epidemie. "Zvažujeme to. Ale z mého pohledu ne všude. Například v MHD by toto opatření mělo být stále uplatněno," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví.

Do konce školního roku zbývají zhruba tři týdny. Podle Vojtěcha jsou názory odborníků různé. "Například jsem mluvil s panem docentem (Rastislavem) Maďarem, který je spíše zastáncem toho, že by roušky měly být zachovány," řekl. Vývoj epidemie je podle ministra v současnosti stále příznivý. Připomněl ale zároveň, že od počátku tohoto týdne vláda dál rozvolnila opatření proti šíření nákazy a s vyhodnocením této změny bude dobré počkat dva týdny.

Přesto ministerstvo zdravotnictví zvažuje učinit krok, kdy se v některých segmentech rozvolní povinnost nošení ochrany úst a nosu. Klíčový bude vývoj epidemie. "Zvažujeme to. Ale z mého pohledu ne všude. Například v MHD by toto opatření mělo být stále uplatněno, protože tam jsou nehomogenní skupiny osob poměrně v těsném kontaktu na jednom místě, nelze tam dodržovat rozestupy, tedy jde o atributy, které jsou nějakým rizikem. A proto bych osobně například v hromadné dopravě toto opatření zanechal. Budeme ale vyhodnocovat s kolegy hygieniky v tomto měsíci, jak se ta situace bude vyvíjet. Pokud by se zlepšovala, tak v jiných vnitřních prostorách si dokážu představit jisté rozvolnění. Je to otázka míry rizika," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (68) se v úterý před zahájením summitu Severoatlant...

Od počátku března musejí lidé nosit v zastavěném území obce minimálně chirurgickou roušku, řada lidí ale přesto nosí respirátor. Respirátory s třídou ochrany nejméně FFP2, případně nanoroušky jsou povinné v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu