Nadprůměrná sezóna láká vodáky na řeky. Rezervace lodí dopředu je potřeba, shodují se zástupci půjčoven

Vodáci - Ilustrační snímek
Vodáci – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2021

Letošní vodácká sezóna je ve srovnání s předchozími lety mimořádně příznivá. Měnící se epidemická situace v zahraničí také mnoho lidí odradila od dovolené u moře a ti tak využívají možností, které jim nabízí tuzemské prostředí. Počasí je aktuálně k dovolené na vodě ideální, půjčit si loďky na poslední chvíli ale není jednoduché. "U nás je určitě potřeba rezervovat loďky dopředu," řekl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Krčma z E-Půjčovny lodí. "Rezervace je potřeba, na poslední chvíli se půjčení zajišťuje obtížně," potvrdil informaci pro ŽivotvČesku.cz Jan Dokoupil z půjčovny lodí VOD-DOG.

Vodáci si letošní dovolenou v Česku mohou nadmíru užít. Tropických dní nebylo mnoho, srážek byl dostatek a proto jsou hladiny vod více než vyhovující. "V globálu se dá říct, že letošní vodácká sezóna je výrazně nadprůměrná," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Svazu vodáků České republiky (SVČR) Libor Polák.

Lidé, kteří se vodáctví aktivně nevěnují každoročně a dovolenou na vodě vnímají spíš jako příjemné letní povyražení, si vlastní loďky obvykle nepořizují a obracejí se na půjčovny. Kdo se k takovému typu dovolené rozhodne na poslední chvíli, bude mít štěstí, pokud se zápůjčkou pochodí.

"Rezervace je potřeba, na poslední chvíli se půjčení zajišťuje obtížně. Cenové rozmezí za zapůjčení záleží na typu lodě, 200 až 1000 korun. Zájem letos pozorujeme nižší než v loňském roce," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Jan Dokoupil z půjčovny lodí VOD-DOG, která funguje na řece Berounce. Tato řeka je díky mírnému toku vhodná například pro začátečníky či rodiny s dětmi.

V některých půjčovnách došlo i k mírnému zvýšení cen za zapůjčení loděk. Velký zájem je i o sjezd Vltavy, která svou délkou poskytuje možnost vícedenního vyžití. Stejně jako na Berounce, ani na této řece se půjčení loďky na poslední chvíli nemusí vyplatit. Rezervace v půjčovnách upřednostňují a pokud mají všechny lodě zamluvené, až na výjimečné případy nemohou zájemcům ze dne na den vyhovět.

"Co se týká cen, ty se nepatrně zvedly, zhruba o 5 až 10 procent, víc to určitě nebude. Zájem o půjčování je víceméně srovnatelný s předchozími lety. U nás je určitě potřeba rezervovat loďky dopředu, protože valnou většinu víkendů máme plně obsazenou. Pokud se na poslední chvíli něco uvolní, tak se dá půjčit na poslední chvíli, ale většina zápůjček je dělaná dopředu přes rezervace," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Krčma z E-Půjčovny lodí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.