Nákaza je na ústupu? V sobotu přibylo 18 nakažených. Podle epidemiologa vyhráno není

Při cestě z polského Slezska budou nutné testy na COVID-19
Při cestě z polského Slezska budou nutné testy na COVID-19
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2020

Může se zdát, že koronavirová epidemie v Česku je na ústupu. Statistiky se díky sobotě totiž vylepšily. Testy prokázaly "jen" 18 případů nemoci COVID-19. Jde o nejnižší denní přírůstek od 9. března. Sobotní bilanci ale nejspíše ovlivnil nižší počet provedených testů.

V Česku byl zatím prokázán pozitivní test u 7755 lidí. Z nemoci COVID-19 se dosud vyléčilo 3461 lidí. Naopak 245 pacientů s prokázaným koronavirem zemřelo. Po odečtení uzdravených a zemřelých od celkového počtu nakažených je v Česku aktuálně 4049 nemocných.

Ve srovnání s údaji ze sobotního podvečera stoupl počet nakažených o pět. Vyléčených přibylo 15 a statistika úmrtí se nezměnila.

Z celkového počtu 245 úmrtí připadá více než jedna třetina na seniory ve věku od 75 do 84 let. Další přibližně jedna třetina zemřelých spadá do věkové kategorie nad 85 let.

Dopad rozvolnění

Nejvíc lidí s koronavirem zemřelo v tomto týdnu podle statistik ministerstva ve čtvrtek, a to sedm. Nejméně v pondělí a v sobotu, kdy zemřel shodně jeden pacient.

Epidemiolog Roman Prymula pro portál Život v Česku ale uvedl, že současná čísla nejde brát moc vážně. Dopady rozvolnění se ukáží později. "Myslím, že nárůst bude. Dozvíme se to ale okolo 7. května, to bude přibližně doba, kdy se ukáže dopad rozvolnění opatření," řekl Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.