Nákaza koronavirem stoupá. Epidemiolog Roman Prymula promluvil o tom, co Česko čeká v dalších týdnech

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2020

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula má v otázce vysokého počtu nakažených jasno. Zatím stále jde o lokální ohniska, ale situace je, pokud jde o počty nakažených, čím dál vážnější. Uznávaný epidemiolog prozradil, co se v souvislosti s šířením viru v Česku dá očekávat.

Podle Prymuly se dalo čekat, že počet nakažených se bude na území České republiky zvyšovat. Došlo v posledních měsících k řadě rozvolnění a je logické, že se tak respirační onemocnění bude mezi lidmi více šířit.

"Pravidelně analyzujeme nálož viru v populaci a ta stoupá. S ní budou stoupat počty nakažených. To, co nás čeká v následujících týdnech a měsících, je nutnost trasování jednotlivých případů, abychom zabránili exponenciálnímu nárůstu, protože současná čísla počtu nakažených mají dopad na některé země, pokud jde o turismus," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog, podle jehož názoru by nemělo dojít k úplnému uzavření hranic.

"Hranice se úplně zavírat nebudou, protože je důležité, aby turismus probíhal. Ale může se to velmi ztížit požadavky na testy a karanténu, což znepříjemňuje běžný život," upřesnil.

Je potřeba se připravit

V současnosti by se mělo ministerstvo zdravotnictví snažit hledat optimální způsob, jak snížit přenos infekce mezi lidmi. "Je potřeba připravit plán testování, které se nemůže odvíjet jenom od toho, jak to probíhá v současné chvíli. Nejde ani do budoucna držet velmi významné procento lidí v karanténách, to by představovalo také problém. O tom všem se teď bude diskutovat a bude se hledat strategie," podotkl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví s tím, že vir se ještě může ukázat v plné síle.

"Nikdo nemůže v současné chvíli říct, že virus zná, protože nebyl celý cyklus dokončen. Před námi je podzimní sezona, chladnější měsíce, a tam nikdo nemůže říct, jestli klinická závažnost začne narůstat či nikoliv. Což je jedna z nezodpovězených otázek a poměrně zásadní," dodal epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.