Nakažených přibývá, testy prokazují více případů varianty delta. Roman Prymula nastínil, proč epidemie sílí

Nemocnice - Ilustrační snímek
Nemocnice – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2021

Epidemie koronaviru započala v Česku na jaře loňského roku a i když přes letní měsíce došlo ke zmírnění, o to silněji udeřila na podzim v několika vlnách. Během letošního května a června se zdál vývoj opět příznivý a čísla klesala, ale podle řady odborníků šlo o »ticho před bouří«. Bývalý ministr zdravotnictví a renomovaný epidemiolog Roman Prymula (57) upozorňuje na fakt, že někteří lidé propadli předčasné euforii. "Situace může vést k lokálnímu přijetí opatření, aby se zamezilo šíření. Ukazuje se, že masové akce jsou nepochybně rizikové, stejně tak jako fakt, že si spousta lidí myslí, že epidemie je pryč," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku opět stoupají počty nakažených koronavirem a Státní zdravotní ústav (SZÚ) eviduje pomocí sekvenování vzorků četný výskyt variant viru, z nichž největším nebezpečím je podle epidemiologů tzv. indická mutace, označovaná jako varianta delta. Vláda začíná zaujímat obranný postoj a někteří volají po tom, aby se opět přitvrdilo v rámci bezpečnostních opatření.

"Je to varovný signál. Pokles, který u nás trval řadu týdnů, se zastavil a dochází k určitému nárůstu. To samozřejmě může vést k tomu a určitě i povede, že se bude analyzovat, kde vznikl problém. Situace může vést k lokálnímu přijetí opatření, aby se zamezilo šíření. Ukazuje se, že masové akce jsou nepochybně rizikové, stejně tak jako fakt, že si spousta lidí myslí, že je epidemie pryč," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula aktuální situaci s tím, že hlavním rizikem je nedůvěra Čechů k vakcinaci proti onemocnění covid-19.

"Druhá věc je, že řada lidí samozřejmě nevěří očkování a naprosto bezdůvodně nebo s úplně falešnými důvody se očkování brání. Což je rozhodně problém, který může vést k nějakému nárůstu – byť asi nemusí být tak dramatický, jako jsme zažili v těch předchozích vlnách," uzavřel Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.


Během víkendu se ukázalo, že nárůst potvrzených případů s koronavirem je výrazně vyšší. Minulou sobotu laboratoře zjistily celkem 67 nově nakažených covidem, tuto sobotu 3. července už to byl téměř dvojnásobek – 124 pozitivně testovaných. Za celé období epidemie se potvrdilo dle dat ministerstva zdravotnictví 1 667 935 nakažených osob, z toho 263 768 spadalo do věkové kategorie od 65 let výše. V nemocnicích se drží aktuální počet hospitalizovaných na 33 pacientech.

Virus SARS-CoV-2 se dál mění a nabírá nové mutace. Stalo se to také v případě omikronu, kt...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.