Nárůst platů politiků: Nepopulární opatření se hájí daleko lépe, když začnete u sebe, říká Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 3. 2023

V době, kdy se Česko potýká s neustálým nárůstem cen a projednává se nižší valorizace důchodů, než byla seniorům původně slíbena, se Sněmovna rozhodla nezabývat se návrhem hnutí ANO zmrazit na dobu pěti let platy politiků. Tento krok pro ŽivotvČesku.cz ohodnotil někdejší ministr financí Miroslav Kalousek. "Když začnete u sebe, nepopulární opatření se hájí lépe," sdělil kriticky.

Sněmovna minulý týden rozhodla, že nebude projednávat návrh opozičního hnutí ANO na zmrazení platů politiků na příštích pět let. Kabinet hodlá místo toho předložit vlastní řešení. ANO chtělo svůj návrh prosadit už v prvním kole projednávání. Předseda hnutí Andrej Babiš (68) vládě vyčetl, že dopustila navýšení platů ústavních činitelů od začátku letošního roku, zatímco důchodcům sníží valorizaci penzí.

Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (62), který funkci vykonával mezi lety 2007 až 2009 a poté 2010 až 2013, nyní tento krok současné vlády okomentoval. "Politikům narostly platy podle zákona. Aby to tak nebylo, museli by odhlasovat změnu, jako tomu bylo v případě nižších valorizací důchodů. Co na to mám říct? Když jsme v roce 2011 konsolidovali my, tak jsme začali tím, že jsme si nezmrazili platy, ale snížili jsme si je o deset procent a všem státním úředníkům také," popsal pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na situaci.

"Ono se potom daleko lépe hájí nepopulární opatření, když začnete u sebe. Z hlediska rozpočtového dopadu je to nula. Ale je to určitý symbol a můžete někomu říct, podívejte se, já vám přidávám méně, protože sám sobě jsem si sebral. To se říká lépe," vysvětlil Miroslav Kalousek pro redakci ŽivotvČesku.cz.

Projednávání návrhu ANO podpořil předseda dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura (50). Poukazoval na to, že koalice nepřipustila ani projednávání obdobného návrhu SPD zmrazit platy politiků na čtyři roky. Pro schválení programu schůze hlasovalo 70 ze 140 přítomných poslanců opozice a Michael Rataj z klubu Starostů, ostatní poslanci vládních stran se hlasování zdrželi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.