Našla klid v milovaných Šlapanicích. Na zádušní mši za Libuši Šafránkovou přijel i vdovec Josef Abrhám

Martin Hykl Czech News Center / CNC / Profimedia
Zádušní mše za národem milovanou herečku Libušku Šafránkovou
Foto: Martin Hykl Czech News Center / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 2. 7. 2021

Před necelým měsícem herecký svět i veřejnost zasáhla smutná zpráva o skonu fenomenální herečky a výjimečné osobnosti Libuše Šafránkové, která zemřela ve věku 68 let. V pátek 25. června proběhlo poslední rozloučení a týden nato se konala zádušní mše ve Šlapanicích, které byly pro národní ikonu srdeční záležitostí a místem, kde chodila mimo jiné na základní školu nebo do ochotnického divadelního spolku. "Pocházela ze Šlapanic a vyprávěla mi, že tam na kůru šlapala měchy varhanům… A něco z té vesnické holky v ní zůstalo," zavzpomínal Zdeněk Svěrák pro ŽivotvČesku.cz.

Před týdnem se uskutečnilo poslední rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou, které proběhlo v kostele sv. Anežky České na pražském Spořilově. Ale místem jejího posledního odpočinku zůstanou milované Šlapanice, kde v místním kostele začala od 18. hodin zádušní mše pro rodinu a nejbližší přátele. Chrám Páně byl otevřen již o hodinu dříve. Už od 15 hodin měli lidé možnost položit v kostele květiny jako projev uctění památky zesnulé herečky, která zůstane navždy představitelkou nejen nejkrásnějších princezen, včetně půvabné Popelky ve stejnojmenné pohádce Václava Vorlíčka (†88).

"Pocházela ze Šlapanic a vyprávěla mi, že tam na kůru šlapala měchy varhanům… A něco z té vesnické holky v ní zůstalo. Ona byla pořád velice cudná, plachá, nevyhledávala veřejné setkávání s lidmi, aby před nimi vystupovala jako hvězda. Byla to sice hvězda, ale jakmile dohrála, tak vypnula světla a byla normální holka. Pro českou kinematografii i pro divadlo je její odchod velikou ztrátou," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Svěrák, pro kterého byla Libuška Šafránková výjimečnou a laskavou dámou plnou života a radosti.

Proslov během zádušení mše si vzal na starost herec a režisér Jan Kačer (84), kterého s Libuší Šafránkovou pojilo mnohaleté přátelství. Sám ztratil teprve před pár dny milovanou ženu Ninu Divíškovou (†84). Před uložením urny promluvil také herec Bolek Polívka (71).

Kvůli zdravotnímu stavu Josefa Abrháma se dlouho nevědělo, zda se zúčastní i nejposlednějšího rozloučení. Nakonec na zádušní mši přijel a přesto, že byl na invalidním vozíku, udělal několik kroků také bez něj. Před farností se pak sešly davy truchlících lidí, kteří si přáli vyjádřit úctu a říci poslední sbohem velké dámě hereckého světa.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu