Nástup nakažlivějšího viru. Epidemiolog Roman Prymula odhadl, kdy britská mutace sevře Česko do své moci

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Sněmovna se bude ve čtvrtek od rána zabývat dalším požadavkem vlády na prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Vláda nutnost prodloužení odůvodňuje zejména epidemickou situací. V nejbližších dnech a týdnech lze podle vládního materiálu nadále očekávat vysoké denní počty nových případů. "Tato mutace bude dominantní v České republice v horizontu jednotek týdnů," odhadl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56), kdy očekává dominanci nového kmene respiračního viru na našem území.

Nová mutace je o 30 až 70 procent nakažlivější. Lidé by kvůli tomu měli nosit raději respirátor. "Na Slovensku tato mutace podle zveřejněných zpráv již naprosto dominuje. Může to být díky diagnostickým testům, které se na Slovensku používají. Snažíme se tyto testy také nakoupit a využít je v České republice. Očekávám, že tato mutace bude dominantní i v ČR v horizontu jednotek týdnů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

V boji proti viru má pomoci především očkování. Postup očkování podobně jako v dalších evropských zemích zpomaluje nedostatek vakcín. 

Případů nákazy v Česku znovu přibývá. Český statistický úřad v úterý informoval, že loni v Česku v průměru zemřelo 2477 lidí týdně, což je nejvíc nejméně za deset let. Příčina nárůstu úmrtnosti ze statistik není zřejmá, pravděpodobně k němu ale podstatně přispěl koronavirus.

Aktuální hrozbou v době panující epidemie koronaviru v Česku je výskyt nové takzvané brits...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.