Návrat dětí do škol znamená rizika. Dá se očekávat, že počty nakažených porostou, má jasno šéf ČLK Milan Kubek

Škola – Ilustrační snímek
Škola – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2021

Letní prázdniny už zanedlouho skončí a situace ohledně začátku nového školního roku má stále řadu otazníků. I když je systém podle ministerstva zdravotnictví nastavený, zatím nepočítá s rapidním zhoršením průběhu epidemie. "Naočkovaných dětí je zatím poměrně málo, bude třeba, aby byly při návratu do školy testovány – a to nejlépe opakovaně. Když vezmeme v potaz, jak se cestuje, dá se očekávat, že s návratem dětí do škol, větším množstvím lidí do zaměstnání a sychravými dny počty nakažených opět porostou," řekl šéf ČLK Milan Kubek (53) pro ŽivotvČesku.cz.

Začátek školního roku 2021/2022 zůstává dotčený epidemií koronaviru, která v Česku propukla loni v březnu. Od prvního září bude probíhat antigenní testování dětí ve třech vlnách, které je nutnou součástí zamezení případného šíření onemocnění covid-19 v kolektivu.

"Musíme vycházet z empirické zkušenosti, kterou máme z loňského roku, kdy k tomu docházelo. Na druhou stranu je také pravda, že musíme vycházet z proočkovanosti celé populace a pokud budou čísla, jaká jsou teď, kdy se dále bavíme o proočkovanosti 65 až 70 procent populace věkové kategorie 18+, myslím si, že šance, že na šíření viru masivněji klesá. Samozřejmě je k tomu potřeba přičíst všechny, kteří nemoc prodělali. V tomto směru jsem mírný optimista, i když je možné, že vše nebude optimální a je potřeba mít na vědomí, že v podzimním období pozitivní případy růst mohou," vyjádřil se ministra zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že věří, že nepůjde o nic dramatického.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je zcela zásadní pravidelné testování. "Vzhledem k tomu, že naočkovaných dětí je zatím poměrně málo, bude třeba, aby byly při návratu do škol testovány – a to nejlépe opakovaně. Když vezmeme v potaz, jak se cestuje, dá se očekávat, že s návratem dětí do lavic, větším množstvím lidí do zaměstnání a sychravými dny počty nakažených porostou. Musíme doufat, že nedojde k žádné mohutné vlně epidemie, protože část obyvatel je už naočkovaná a část má získanou imunitu onemocněním," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz s tím, že mu stále chybí skutečně masivní kampaň na podporu očkování.

"Přirovnal bych ji k volební kampani – před kterou nelze uniknout. U nás žádnou takovou pořád nemáme. Rodiče, kteří jsou většinou sami očkovaní, tak děti očkovat nechávají. Stále je však část obyvatel, kteří vakcínu odmítají, u nich asi nelze počítat, že je někdo přesvědčí. Ale důležitá je »šedá zóna« lidí, kteří by se očkovat nechali," dodal šéf ČLK pro ŽivotvČesku.cz.


Ordinace dětských praktických lékařů jsou po dvou týdnech od začátku školního roku přetíže...

K datu 11. srpna je podle oficiálních statistik ve věkové kategorii 0-17 let naočkováno alespoň jednou dávkou vakcíny (jsou započítány i případy s druhou dávkou) 189 338 lidí s proočkovaností 9,4 procenta. Plně očkovaných je ve skupině 63 209 s proočkovaností 3,1 procenta. Počet pedagogů, kteří mají alespoň jednu dávku vakcíny (jsou započítány i případy s druhou dávkou) je 159 038, těch s ukončeným očkováním pak 158 032.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu