Reklama:

Návrat dětí do škol znamená rizika. Dá se očekávat, že počty nakažených porostou, má jasno šéf ČLK Milan Kubek

Škola - Ilustrační snímek
Škola – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2021

Letní prázdniny už zanedlouho skončí a situace ohledně začátku nového školního roku má stále řadu otazníků. I když je systém podle ministerstva zdravotnictví nastavený, zatím nepočítá s rapidním zhoršením průběhu epidemie. "Naočkovaných dětí je zatím poměrně málo, bude třeba, aby byly při návratu do školy testovány – a to nejlépe opakovaně. Když vezmeme v potaz, jak se cestuje, dá se očekávat, že s návratem dětí do škol, větším množstvím lidí do zaměstnání a sychravými dny počty nakažených opět porostou," řekl šéf ČLK Milan Kubek (53) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Začátek školního roku 2021/2022 zůstává dotčený epidemií koronaviru, která v Česku propukla loni v březnu. Od prvního září bude probíhat antigenní testování dětí ve třech vlnách, které je nutnou součástí zamezení případného šíření onemocnění covid-19 v kolektivu.

"Musíme vycházet z empirické zkušenosti, kterou máme z loňského roku, kdy k tomu docházelo. Na druhou stranu je také pravda, že musíme vycházet z proočkovanosti celé populace a pokud budou čísla, jaká jsou teď, kdy se dále bavíme o proočkovanosti 65 až 70 procent populace věkové kategorie 18+, myslím si, že šance, že na šíření viru masivněji klesá. Samozřejmě je k tomu potřeba přičíst všechny, kteří nemoc prodělali. V tomto směru jsem mírný optimista, i když je možné, že vše nebude optimální a je potřeba mít na vědomí, že v podzimním období pozitivní případy růst mohou," vyjádřil se ministra zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že věří, že nepůjde o nic dramatického.

Reklama:

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je zcela zásadní pravidelné testování. "Vzhledem k tomu, že naočkovaných dětí je zatím poměrně málo, bude třeba, aby byly při návratu do škol testovány – a to nejlépe opakovaně. Když vezmeme v potaz, jak se cestuje, dá se očekávat, že s návratem dětí do lavic, větším množstvím lidí do zaměstnání a sychravými dny počty nakažených porostou. Musíme doufat, že nedojde k žádné mohutné vlně epidemie, protože část obyvatel je už naočkovaná a část má získanou imunitu onemocněním," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz s tím, že mu stále chybí skutečně masivní kampaň na podporu očkování.

"Přirovnal bych ji k volební kampani – před kterou nelze uniknout. U nás žádnou takovou pořád nemáme. Rodiče, kteří jsou většinou sami očkovaní, tak děti očkovat nechávají. Stále je však část obyvatel, kteří vakcínu odmítají, u nich asi nelze počítat, že je někdo přesvědčí. Ale důležitá je »šedá zóna« lidí, kteří by se očkovat nechali," dodal šéf ČLK pro ŽivotvČesku.cz.


K datu 11. srpna je podle oficiálních statistik ve věkové kategorii 0-17 let naočkováno alespoň jednou dávkou vakcíny (jsou započítány i případy s druhou dávkou) 189 338 lidí s proočkovaností 9,4 procenta. Plně očkovaných je ve skupině 63 209 s proočkovaností 3,1 procenta. Počet pedagogů, kteří mají alespoň jednu dávku vakcíny (jsou započítány i případy s druhou dávkou) je 159 038, těch s ukončeným očkováním pak 158 032.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: