Reklama:

Návrat do Česka opět v nedohlednu. Tereza H. se v Pákistánu opět zdrží, celníci pokračují ve svém boji. Promluvil exšéf vojenské rozvědky

Češka v Pákistánu Tereza H.
Češka v Pákistánu Tereza H.
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2022

Ještě 10. dubna si Tereza H., která strávila čtyři roky v pákistánském vězení za pašování drog, myslela, že se konečně podívá domů. Poté, co byla v odvolacím řízení zproštěna obžaloby, jí totiž byl povolen odjezd do vlasti. Nyní je ale vše jinak. Do případu se opět vložili místní celníci, kteří rozhodnutí soudu napadli. Mladé ženě tak bylo opakovaně zakázáno vycestovat. "Vzhledem k přání rodiny a s ohledem na bezpečnost české občanky se k případu nevyjadřujeme. Děkujeme za pochopení," zní z ministerstva zahraničí. O tom, co to může znamenat, promluvil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Reklama:

"Nejvyšší soud Pákistánu zakázal Tereze odjet do zahraničí na základě celního odvolání," uvedl pákistánský zdroj deníku Blesk. Kromě toho musí Tereza H. opět zavítat k Nejvyššímu pákistánskému soudu a podat zde výpověď. V pondělí 10. dubna sice byl vydán písemný příkaz, který měl mladé ženě umožnit do České republiky odcestovat, to se ale nelíbilo celní správě, která rozhodnutí u Nejvyššího soudu napadla. Letenku, zakoupenou na 23. dubna, tak nyní bude muset Tereza H. znovu odložit na neurčito.

Reklama:

Češka se do nepříjemné situace dostala v roce 2018 během toho, kdy do Pákistánu pracovně přicestovala jako modelka. Místo práce však byla zadržena na letišti v Láhauru s devíti kilogramy kokainu v kufru. O rok později byla nepravomocně odsouzena na osm let a osm měsíců vězení. Poté se snažila za pomoci svého advokáta odvolat, až nakonec svého cíle dostat se na svobodu dosáhla. V listopadu loňského roku soud přijal argumenty jejího advokáta, a tak byla obvinění zproštěna. Od té doby na tajném místě čeká na povolení odcestovat domů.

"Vzhledem k přání rodiny a s ohledem na bezpečnost české občanky se k případu nevyjadřujeme. Děkujeme za pochopení," uvedla pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do. Co přesně by mělo toto nebezpečí představovat, není zcela jasné. Redakce ŽivotvČesku.cz proto oslovila bezpečnostního experta Andora Šándora, aby přiblížil, co by mohlo být oním zmíněným rizikem.

"Když to ministerstvo formuluje takto, tak ta implikace je mnohem širší. Nebezpečím se může rozumět třeba to, aby publicita kolem případu, případně vyjadřování ministerstva, Tereze kupříkladu nepřihoršilo při případném dalším soudu či nějakém oficiálním řízení," uvedl odborník na mezinárodní bezpečnost pro ŽivotvČesku.cz.

"Dále je zde také určité riziko od členů pašeráckého gangu, který měl s případem co do činění. Nevíme, jak moc byla Tereza H. tamějším úřadům nápomocná s rozbitím této organizace, a tak by jí teoreticky mohlo hrozit nebezpečí od členů gangu. Varianta, že by se s nimi mladá žena vůbec nesetkala, mi nepřipadá příliš pravděpodobná," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že se v tomto případě navíc jedná o soukromou osobu, a tak informování o případu nepřináší pro veřejnost zvlášť velký přínos.

"V každém případě si však myslím, že by Terezin případ mohl být pro mnohé mladé, krásné a naivní dívky ponaučením. Možná je lepší být chudý, ale zato být na svobodě. Tereza H. měla štěstí, že se jí podobná věc nestala například v Thajsku, protože tam by ve vězení skončila klidně na padesát let," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: