Návrat do středověku: Žena byla upálena na hranici za čarodějnictví. Měla způsobit šíření pohlavních nemocí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2020

Za desítky let měla policie v řešení řadu brutálních případů a vyšetřování děsivých vražd. Jeden z nich však zůstane hrůznou vzpomínkou na to, čeho je člověk vůbec schopen. Připomíná totiž návrat do středověku, který patří k nejhorším dobám mučení, pronásledování a poprav.

Případ nebohé ženy, která zaplatila životem upálením na hranici jako čarodějnice, řešila před jedenácti lety policie ve venkovské oblasti Papuy-Nové Guiney. Vyšetřování brutální vraždy šokovalo nejen kriminalisty, ale také veřejnost. Na začátku ledna 2009 skupina lidí odvlekla mladou ženu na skládku za městem Mount Hagen, protože ji podezřívali z praktikování černé magie. Vysvlékli ji do naha, znehybnili ji svázáním rukou a nohou, a aby zamezili jejímu křiku, dali jí do úst kus hadru. Přivázanou ke kládě na hromadě z pneumatik a odpadu ji následně zapálili, jak informovalo CNN.

"Když se lidé z okolí vydali na skládku, aby se podívali, co způsobilo požár, v plamenech našli ohořelého člověka. Bylo to ohavné. Snažíme se je přesvědčit, aby nám pomohli. V úterý ráno někdo přišel o matku, dceru nebo sestru. Měli jsme potíže s řadou dřívějších incidentů, kdy jsme se snažili přesvědčit lidi, aby poskytli informace," uvedl pro CNN v roce 2009 Simon Kauba, asistent policejního komisaře a velitele policie v oblasti, kde došlo k brutální vraždě. Pronásledování osob podezřelých z čarodějnictví a jejich zabíjení kvůli černé magii nazývané »sanguma« však není novým jevem. Místní obyvatelé žijí ve strachu kvůli nemocem a především šíření pohlavních chorob, ze kterých obviňují jiné.

"Měli jsme řadu případů, kdy byl někdo zavražděn, protože ho obvinili z šíření HIV nebo AIDS," informoval Simon Kauba. Jedním z těch, kteří zkoumali desítky let chování místních a jejich vztah ke své víře, byl profesor antropologie atlantské výzkumné univerzity Emory University Bruce Knauft (66), který na začátku 80. let ve vesnici pobýval a popsal tamní rituály. "Převážná část byla pro kolektivní vraždění osob podezřelých z čarodějnictví," napsal ve své knize From Primitive to Postcolonial in Melanesia and Anthropology, jak uvedl web abc.net.au.

"Pokud se jedná o fobii z údajného HIV, AIDS nebo tvrzení týkající se sexuálních afér, musíme naléhat na polici a soudnictví, aby byl zákon uplatněn vůči pachatelům," dodal vyšetřovatel Simon Kauba, jak napsaly místní noviny Post-Courier. Přesto, že se policie snaží tyto případy vražd intenzivně řešit, je těžké určit konkrétního pachatele, a tak viníci unikají zákonu, který na ně stále nemůže. Ani vrahové mladé ženy, která zemřela na hranici v roce 2009, nebyli dodnes dopadeni a případ byl nakonec uzavřen jako jeden z nevyřešených případů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.