Návrat na ministerstvo zdravotnictví. Roman Prymula řekl, jak vnímá možné vystřídání Petra Arenbergera

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) má premiérovi Andreji Babišovi (66) do pátku dodat dokumenty o svém majetku. Předseda vlády zároveň požaduje audit v nemocnici, kterou Petr Arenberger v minulosti vedl. Prezident Miloš Zeman (76) se již nechal slyšet, že by odvolání Petra Arenbergera z funkce posvětil, ale vše je v kompetenci premiéra. V zákulisí se již skloňují jména osob, které by mohly současného ministra nahradit. Znovu se objevilo jméno epidemiologa Romana Prymuly (57), který ministerský post krátce zastával, než byl odvolán kvůli noční schůzce na Vyšehradě. "Zatím o tom neuvažuji," odpověděl epidemiolog na dotaz redaktorů ŽivotvČesku.cz, zda si návrat do vedení ostře sledovaného resortu umí představit.

Ministerská židle Petra Arenbergera je v posledních dnech značně rozkolísaná. Premiér požaduje, aby ministr vysvětlil situaci kolem svého majetku a další nesrovnalosti. "Pan Arenberger ode mě dostal dopis, zítra mi přinese všechny papíry. Samozřejmě je to šlendrián, nevím kdo mu radí, koho má jako daňového poradce. Měl by mu dát výpověď, protože musel dobře vědět, že když jde do vlády, tak to novináři »vylustrují« až po předky. Uvidíme, jestli mě přesvědčí, že má ty papíry v pořádku," řekl Andrej Babiš ve čtvrtek při návštěvě Lysé nad Labem.

Ministr v majetkovém přiznání za rok 2019 nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem. Novináři z Seznam Zprávy upozornili, že ministr vlastní obrovský majetek, na který »zapomněl«. Petr Arenberger původně odevzdal majetkové, které mělo jen tři strany. Jako ředitel vinohradské nemocnice tehdy nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem. "Mně to dělalo právní oddělení naší nemocnice," hájil se na tiskové konferenci ministr.

V novém přiznání, které později předložil, již uvedl, že vlastní 65 nemovitostí a přiznává také vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun. Z toho 28 milionů korun ministr ohlásil jako příjem ze své živnosti, 1,5 milionu z pronájmu a 400.000 korun za členství v Radě Českého rozhlasu

Novináři také zjistili, že Petr Arenberger jednu z nemovitostí pronajímá jako archiv pro vinohradskou nemocnici. Po nástupu do funkce ředitele v roce 2019 za symbolickou korunu měsíčně, od roku 2013 za 79,16 koruny za metr čtvereční. V té době působil jako náměstek ředitele nemocnice.

Pochybnosti také panují o dodržení podmínek privatizace bytu s ordinací v centru Prahy, který si od 90. let pronajímá. V roce 2019 ho za 11,5 milionu korun koupil s podmínkou, že v něm zachová trvalé bydlení po 10 let. Arenberger ale vlastní také vilu v Kobylisích, radnice Prahy 1 proto prověří, jestli byly podmínky dodržené.

To jsou problémy, které na ministra zdravotnictví (a také na premiéra) vytváří tlak z opozice. "Ministr, který lže ve svém majetkovém přiznání, nemá být ve vládě. Pan ministr by měl odejít. Pamatuji, jak odcházel z vlády ministr průmyslu a obchodu jen za slova o odklonění majetku před manželkou a další, co odešli v rámci politické kultury. Význam tohoto pojmu tato vláda nezná," uvedl na Twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

V zákulisí padají jména, která by mohla ministra nahradit. Není tajemstvím, že Miloš Zemana by na ministerském postu rád viděl epidemiologa Romana Prymulu. "Uvítal bych, kdyby zůstal ministrem zdravotnictví Roman Prymula, a to především, protože Blatný je odborník na dětskou hemofilii, což je od aktuální pandemie dost daleko," řekl prezident v lednu letošního roku, když kritizoval práci Arenbergerova předchůdce. Stejný případ je ale i současný ministr - také není epidemiologem, ale respektovaným kožním lékařem.

Roman Prymula v současné době vede nemocnici Agel v Říčanech. Když mu redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz, zda si umí návrat na ministerstvo představit, tak připustil, že už jen taková otázka bude budit emoce. "Zatím o tom neuvažuji," odpověděl muž, který byl ministrem od září do října loňského roku, než musel odejít kvůli noční schůzce v uzavřené restauraci na pražském Vyšehradě.

Dalšími lidmi, jejichž jména se objevila v souvislosti s možným vystřídáním Petra Arenbergera, jsou náměstkyně ministerstva pro zdravotní péči Martina Vašáková či další náměstek ministerstva Vlastimil Vajdák.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.