Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta zhodnotil kauzu Hamáčka a výměny Vrbětic za Sputnik. Je to »patla«, míní

Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2021

Pohyboval se ve vysokých kruzích a má za sebou téměř třicetiletou kariéru u policie. Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta (49) zasvětil život práci a po odchodu od policie měl v dalších letech ambice vstoupit do politiky a založit vlastní politickou stranu Přísaha. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz promluvil o aktuální kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, ministru vnitra Janu Hamáčkovi (42) nebo o tom, jak vzpomíná na osm let, kdy zastával funkci ředitele UOOZ. "Pouhé tvrzení politiků, že je vše v pořádku, jednoduše nestačí. Na hlavní straně by měla být policie, která informaci ověří a měl by vzniknout nějaký závěr státního zástupce – jako první. Druhá věc je skutečnost, co pan Hamáček způsobil," vyjádřil se.

Robert Šlachta je mužem, který se musel dlouhé roky držet v pozadí. V letech 2008 až 2016 zastával vysokou funkci šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kterou převzal po svém předchůdci, kterým byl Jan Kubice (67). Za téměř tři desetiletí u policie získal cenné zkušenosti, které ho posunuly dále. Po reorganizaci policejních útvarů, kdy došlo ke sloučení ÚOOZ s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality v jednotnou Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, se rozhodl v červnu 2016 odejít do civilu.

Rok nato se stal náměstkem generálního ředitele Celní správy ČR a o dva roky později skončil. Na začátku letošního roku založil politickou stranu Přísaha, se kterou míří do říjnových voleb.

Aktuálně Českem stále rezonuje kauza ministra vnitra Jana Hamáčka a jeho plánované cesty do Moskvy. Web Seznam Zprávy informoval o tom, že cílem bylo vyměnit utajení vrbětické kauzy za milion dávek ruské vakcíny Sputnik V. Jaký je váš pohled na celý případ?

Vzal bych to od začátku. Nejsem zastánce konspiračních teorií – vycházel jsem z toho, že Bezpečnostní informační služba (BIS) přinesla nějakou informaci a ty informace se šetří. Je pro mě důležité, pokud přišli s tak závažnou informací a vystoupil s ní dokonce Hamáček s Babišem v sobotu ve tři čtvrtě na osm, aby se uvedená informace ověřila a prověřila - to je podstatné. Občané potřebují získat alespoň trochu klidu. Sám vidím, když objíždím republiku a mluvím s občany, jak vrbětická kauza strašným způsobem rozděluje naši společnost. Zatím ty informace nikdo nemá a každý jen spekuluje. Myslím si, že alfou a omegou našich politiků a garnitury by mělo být, aby se vše vysvětlilo a uklidnila se rozbouřená situace – jiným způsobem to nejde. Pouhé tvrzení politiků, že je vše v pořádku, jednoduše nestačí. Na hlavní straně by měla být policie, která informaci ověří a měl by vzniknout nějaký závěr státního zástupce – jako první. Druhá věc je skutečnost, co pan Hamáček způsobil.

Myslíte si tedy, že cesta ministra vnitra do Ruska byla směřovaná k obchodování s vrbětickou kauzou?

Stoprocentně věřím a myslím si, že do Ruska chtěl jet a vyjednávat o vakcíně. Už se to stalo politikou. Chtěl se s Babišem přetahovat, kdo dřív národ proočkuje, takže tomu věřím a jsem názoru, že po informacích, které jenom tak vyplouvají na povrch, byla jeho cesta připravená. Nechtěl bych se pouštět do spekulací, zda by byl takový blázen a něco takového nabízel ohledně vrbětické kauzy a podobně. Informaci měly bezpečnostní složky, tvrdí se, že ji měli i novináři – úplně nevím, jakým způsobem by to vůbec chtěl »zobchodovat«. Ze své praxe si to nedovedu představit. Ale pro mě je pan Hamáček normální »patla«. Říkám to celou dobu, takový člověk nemá co dělat na ministerstvu vnitra jako ministr. Jestli si myslel a kombinoval, že sežene Sputnik a podobně, tak z toho vychází jako »patla« on a nikdo jiný.

Rusko kvůli jednání vlády a vyhoštění ruských diplomatů zařadilo Českou republiku na listinu nepřátelských států. Považujete to za jasný signál ze strany Ruské federace, že chce Česko v podstatě odstřihnout?

Jak to nazval pan prezident Zeman, je to možná jedna z mála věcí, ve které s ním souhlasím. Týká se kanibalizace našich velvyslanectví, která začala z jedné strany, z druhé strany. Pro mě jsou důležité informace, které má Hamáček, Babiš, zpravodajské služby a Zeman. Měly by být tak zásadní, že došlo k vyhoštění 18 diplomatů nebo agentů Ruska. Což v případě, že to byli skutečně agenti, bylo správně - pak ať odejdou a nejsou tady. Na druhou stranu bychom měli být silná země, takže pokud si Rusové dovolili něco takového – jsou zde mrtví, miliardové škody, důvod pak musí prošetřit policie. Osobně bych byl přítelem toho, abychom vůči Rusku také vystupovali tvrdě. Samozřejmě na tom pomyslném poli už je to pak akce a reakce. Ale v žádném případě nemůžeme mlčet. Znovu říkám a doufám, že si ti pánové uvědomují, s jakými informacemi šli ven. Co bylo to důležité – daný okamžik, který je vedl k tomu, že v sobotu vystoupili a s takovou informací předstoupili před veřejnost.

Ministr Jan Hamáček podal trestní oznámení na autory článku Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou, kteří informovali o úmyslu vicepremiéra »kšeftovat« s Vrběticemi výměnou za Sputnik. Myslíte si, že je to z jeho strany nutný krok, protože mu vlastně nic jiného nezbývalo, jinak by na něj padlo ještě větší podezření – že se držel hesla: Nejlepší obranou je útok?

Máme 4, 5 měsíců před volbami. Je to klasický folklór podávání trestních oznámení. Jde o zahlcení soudu a justice – pak z podaných trestních oznámení není většinou naprosto nic a všechno v tichosti vyšumí. Co mohl dělat? Nešlo nic jiného, než podat trestní oznámení, protože jiným způsobem se asi neobhájí. Vůbec ti experti, kteří na schůzce s ním byli... jeden mlčí a druhý mlčí, protože na něho Švejdar podá trestní oznámení, další je ředitelem Zpravodajské služby, jeden před senátory řekl, že by cesta být měla, ale nešlo o žádné obchodování – to je taky parta… Takže co jiného udělat, než aby se Jan Hamáček »vyviňoval« podáváním trestního oznámení.

Jaké to může mít pokračování? Bude mít jednání Jana Hamáčka nějaký výsledek, nebo je trestní oznámení jen oddálením případu?

Vaši čtenáři mohou nyní sledovat, co bude dále s Hamáčkovým trestním oznámením. Ale myslím si, že si budou muset počkat několik let. Novináři řeknou, že neodtajňují zdroje a bude to »pinkání« mezi jedním a druhým. Podle mě je hodně důležité hlavní téma článku, což bylo, že Hamáček jel obchodovat – Sputnik za Vrbětice. To, že chystal nějakou cestu do Ruska, to byla ta druhá informace. Jako první se ukázala informace, že jel obchodovat. Jsem názoru, že to je ta podstatná informace. Jsem naprosto přesvědčen, že jeho cesta do Ruska byla připravená a není to jím nazývaný »fake«, aby stáhl velvyslance. A proto je pro mě »patla« a nic jiného. Přesně se ukazuje působení sociální demokracie na ministerstvu vnitra. Nejdřív to byl Chovanec (Milan Chovanec, bývalý ministr vnitra v letech 2014 až 2017, pozn. red.) a nyní je to »patla« Jan Hamáček.


Druhá část rozhovoru s Robertem Šlachtou vyjde v sobotu 22. května, kde promluví o svém působení ve funkci ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a také třeba o důvodu, proč se rozhodl vstoupit do politiky a založil politickou stranu Přísaha.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.