Babiš doplnil řady svých předchůdců, kterým se v politice rozpadl vztah. Sociolog: Existuje tu jistý element

Andrej Babiš a Monika Babišová
Andrej Babiš a Monika Babišová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2024

Komentář: Andrej Babiš v pátek oznámil, že po zhruba 30 letech vztahu a neúplných sedmi letech manželství s chotí Monikou dochází k zásadní změně v jejich vztahu. Jejich cesty se rozcházejí. Krachem manželství tak šéf hnutí ANO a expremiér doplnil řady svých předchůdců, kterým se kvůli vysoké politické funkci rozpadl vztah. Nejde skutečně o ojedinělou událost. Proč se tento zvláštní jev děje politickým lídrům, se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala sociologa Vojtěcha Bednáře. Z jeho slov vyplynulo, že politici v rámci rozvodů - rozpadů vztahů nejsou odlišní od »obyčejných« lidí, druhou věcí pak je, že skutečně existuje jakýsi »element«, který může mít dopad na jejich soukromí.

Pohledem do let uplynulých se krach manželství skutečně netýká jen Andreje Babiše. Zažili ho totiž expremiéři za sociální demokracii Bohuslav Sobotka a Jiří Paroubek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ten dokonce dvakrát, a to za poměrně významné mediální pozornosti. Ale také další bývalí šéfové vlády a někteří ministři.

Mnozí možná mají ještě v paměti, když příkladem Jan Hamáček v roce 2020 oznámil, že se po 13 letech manželství rozvedl, a ve stejný rok - přesněji o pár měsíců později - se podruhé oženil. Rozvedl se třeba i Bohuslav Sobotka, politik, o kterém mnozí ani netušili, že nějakou manželku má.

Největší milostné drama v české politice přinesl překvapivě konzervativní politik, spořádaný katolík a otec čtyř dětí Petr Nečas. Jeho láska k někdejší kontroverzní a vysoce postavené státní úřednici Janě Nečasové (dříve Nagyové) se stala dokonce volnou předlohou seriálu Sedm schodů k moci.

A řady svých předchůdců v pátek doplnil i Andrej Babiš, když oznámil rozchod s manželkou Monikou. S ní se oženil na kontroverzním Čapím hnízdě v červenci 2017. Svatbě pod širým nebem přihlíželo okolo 200 hostů. Babišová už tehdy delší dobu užívala příjmení Babišová.

Politika se tak může zdát jako řemeslo kruté - ničící rodinné vztahy. Sociolog Vojtěch Bednář okomentoval poměrně zajímavý jev, který jeho pohledem až zase tak mimořádný není.

"Má to dvě roviny. Jedna je ta, že se rozvádí necelá polovina manželství v ČR, politici nejsou výjimkou. Problém je v tom, že jsou veřejně viditelní. A stejně tak je veřejné všechno, co se jim stane, tedy i rodinné záležitosti a rozvody. Prostě nejde jen o to, že by se rozváděli častěji, ale o to, že je to vždy veřejná věc, tedy něco, co poutá naši pozornost," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ostřílený odborník v oblasti sociologie.

Pokud jde o rozvodovost v ČR, tak v roce 2023 bylo celkem rozvedeno 19,5 tisíce manželství, ve srovnání s rokem 2022 jde o počet o 0,4 tisíce nižší. Podíl manželství končících rozvodem se meziročně mírně snížil o necelý 1 procentí bod na 37 procent - průměrná délka trvání manželství při rozvodu 13,5 let zůstala stejná jako o rok dříve, uvádí to Český statistický úřad na svém webu.

"Paradoxně právě to, že jde o veřejnou věc, je element, který ovlivňuje jejich rodinný život. Partneři a blízcí politiků jsou vystaveni veřejné kontrole, často veřejné kritice, zájmu médií. To vše je velmi stresující a může dopadat na jejich vztahy. Ty se pak po letech dostanou do stavu, kdy to prostě už dále není snesitelné," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Bednář.

Andrej a Monika Babišovi společně mají dvě děti - dceru Vivien a syna Frederika. Babiš je ženatý podruhé, jeho první manželkou byla Beata rozená Adamovičová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.