Reklama:

Návrat z home office do práce je pro řadu lidí problém. Odborník poradil, jak zvládnout stres a obavy

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Jiří Rubeš / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2021

Vývoj epidemie v Česku ukazuje, že by koronavirus mohl být po více jak roce konečně na ústupu. S tím je spojena řada faktorů, mimo jiné i návrat zaměstnanců z home office zpátky do pracovního kolektivu v zaměstnání. Pro některé lidi však může být přechod z dlouhého období, kdy pracovali výhradně z prostředí domova, hodně stresující. Uznávaný psychiatr Jan Cimický (73) poradil, jak se člověk dokáže lépe aklimatizovat na danou situaci, které musí čelit. "Pokud si den promítneme v hlavě, nastartujeme počítač – je to symbolické. Ve chvíli, kdy nastartujete počítač, je zahřátý a věci, které začneme dělat, děláme s určitou energetickou rezervou. Proto bychom se měli v průběhu dne vyvarovat věcí, které jsou nečekané," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

S ohledem na návrat života v Česku do normálních kolejí začínají zaměstnavatelé s návratem zaměstnanců zpátky do pracovního prostředí. Pro některé to může po dlouhé době strávené na home office znamenat velký problém.

"Určitá obdoba je, když má člověk delší dovolenou – dva nebo tři týdny. Návrat do práce přináší stres. Lidé byli teď delší dobu v domácím prostředí, tak si přivykli na jiný styl života. Třeba měli možnost volnějšího vstávání, jiného organizování času a podobně. Při návratu do práce se vracejí do jisté uniformity podobně jako děti při nástupu do školy, u nich to bude ještě obtížnější. U dospělého člověka se předpokládá, že už má nějakou životní zkušenost, dokáže to skousnout a v pracovním prostředí zvládne znovu zapadnout do kolejí, které byly nastavené předtím. Ale někteří lidé budou mít potíže, to je zcela evidentní. Setkáváme se s takovými případy v rámci naší psychiatrické ordinace. Lidé se chodí radit s tím, jak to mají dělat a někdy mohou mít obavy, které dřív neexistovaly. Stále může přetrvávat úzkost z onemocnění - epidemie," řekl Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vnitřní napětí v člověku pořád zůstává a je otázkou, jakou má míru stresu, kterou dokáže snést. U každého jedince je jiná.

Reklama:

"Odolnější lidé to nějak zvládnou a přizpůsobí se, ale někteří jedinci budou mít po dlouhé době home office problém se soustředit a systematicky pracovat. Teď to pro ně bude mít zcela jinou strukturu, což na ně samozřejmě může působit. Nejzákladnější protistresová rada je, že když se člověk probudí, má si uvědomit, kdo je. To myslím zcela vážně. Říct si například: Ano, Františku. Co tě dneska čeká? Zkrátka navázat kontakt sám se sebou, v hlavě si promítnout, co mě ten daný den čeká. Vím, že bude mít nějaké setkání, musím udělat tohle a pak tamto. Pokud si den promítneme v hlavě, nastartujeme počítač – je to symbolické. Ve chvíli, kdy nastartujeme počítač, je zahřátý a věci, které začneme dělat, děláme s určitou energetickou rezervou," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr, který je mimo jiné členem Francouzské psychiatrické společnosti (FIFP).

Podle jeho slov by se lidé měli v průběhu dne vyvarovat věcí, které jsou nečekané. "Při soustředění na práci bychom se měli pokusit vyhnout telefonům, které mohou neustále vyrušovat. Soustředění na práci má být maximálně 1,5 hodiny, pak má proběhnout krátká pauza. I v práci by lidé měli mít místo, kde se mohou »zašít«. Člověk se může například projít po chodbě, aby na chvilku uvolnil napětí, ve kterém byl předchozí 1,5 hodiny. Velmi důležitým protistresovým momentem je to, když se člověk dokáže zasmát. Alespoň večer si promítnout den, který prožil a zamyslet se, zda v něm nebylo něco, čemu se mohl alespoň trochu pousmát," dodal Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: