Reklama:

Návrh ministra Jurečky na snížení podpory v nezaměstnanosti pobouřil odbory. Ekonom jim dal zčásti za pravdu

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2022

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (41) představil návrh na snížení podpory v nezaměstnanosti po středečním jednání s Národní ekonomickou radou vlády (NERV), konkrétní změny ale neoznámil. S plány ministerstva však nesouhlasí odbory. "Podpora je už nyní v evropském srovnání nízká a pobírá ji jen asi třetina všech uchazečů o zaměstnání," uvedl Jiří Vaňásek z Českomoravské konfederace odborových svazů. Podle něj je i špatné načasování, když nyní kvůli hospodářskému vývoji panují obavy z propouštění. Známý ekonom Petr Studnička pro ŽivotvČesku.cz návrh okomentoval a poukázal na skupinu lidí, kterým by na podporu nesáhl.

Reklama:

Marian Jurečka řekl, že při nejnižší nezaměstnanosti v EU a velké poptávce na tuzemském pracovním trhu chce snížit podle něj poměrně štědrou podporu v nezaměstnanosti. "Abychom lidi motivovali si hledat práci velmi rychle. Pracujeme na tom návrhu a chci, abychom jej dokázali uvést v účinnost třeba v průběhu prvního pololetí příštího roku," uvedl ministr práce a sociálních věcí po jednání s NERV.

Podle Jiřího Vaňáska z ČMKOS ale k 30. září pobíralo podporu v nezaměstnanosti zhruba 74.500 lidí, což je pouze 29 procent všech uchazečů o zaměstnání. Průměrně se podpora vyplácí tři měsíce, tedy jen část doby, po kterou je na ni nárok.

Reklama:

"Průměrně uchazeči o zaměstnání pobírají 9950 korun měsíčně, tedy se rozhodně nejedná o štědrý systém, jak uvedl pan ministr Jurečka," řekl zástupce odborů.

Načasování na první poletí příštího roku, kdy se podle odborníků bude Česká republika nacházet v ekonomické recesi, také není nejšťastnější. Redakce oslovila ekonomického experta Petra Studničku s žádostí o okomentování plánů ministerstva.

"Délku podpůrčí doby bych určitě ponechal na stejné úrovni pro věkovou kategorii 55 let a výš. U mladších ročníků bych se ale krácení doby, kdy lidé mohou dávku v nezaměstnanosti pobírat, nebál. Otázkou ale je, jak by to bylo se snížením podpory, která se určuje procenty podle předchozích příjmů, tam ale zatím žádné podrobnosti neznáme," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom.

Poukázal také na to, že v současnosti má Česko nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii. Pokud ale ekonomika půjde do recese, což je velmi pravděpodobné, nezaměstnanost se může rázem rychle zvýšit.

Právě nejistými ekonomickými vyhlídkami argumentují i odboráři, kteří se bojí masivního propouštění. To v mnoha podnicích, kterým skončí fixované ceny energií, může nastat začátkem příštího roku.

"ČMKOS nemůže souhlasit s takovýmto návrhem, a to zejména v době, kdy jsou vážné obavy, že může docházet k propouštění zaměstnanců. Z řady studií vyplývá, že 25 procent zaměstnavatelů je připraveno propouštět a dvě třetiny nebudou dále nabírat nové zaměstnance," řekl k tématu Jiří Vaňásek.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: