Navštívili jsme kontroverzní Čapí hnízdo. Tímto se projekt Andreje Babiše pyšní. Průměrná rodina zde nechá skoro výplatu

Autor: ŽivotvČesku | Prohlídka rezortu Čapí hnízdo
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2021

Rekreační areál Čapí hnízdo je středobodem stejnojmenné kauzy, která už roky hýbe veřejností. Projekt premiéra Andreje Babiše (66) je nyní resortem pro rodiny s dětmi, ale například i pro dospělé toužící po relaxu. Poskytuje rovněž prostory pro obchodní setkání. Škála vyžití zde je bohatá, ubytování, strava a rekreace se zde ale dá cenově srovnat se sumou za dovolenou u moře. I přes vyšší ceny je ale zájem velký. "Tento víkend se nám uvolnil jeden pokoj, tedy od soboty do neděle," řekla pro ŽivotvČesku.cz recepční hotelu, kde jedna noc vyjde přinejmenším na 4 a půl tisíce korun.

Necelých 50 km jihovýchodně od Prahy se nachází kontroverzní resort Čapí hnízdo. Práce na rekonstrukci areálu začaly v roce 2006 a o pár let později už Čapí hnízdo nebylo jen názvem resortu, ale i kauzy spojené s premiérem Andrejem Babišem a dotacemi z evropských fondů. Dominantou je dnes konferenční stál, dříve jízdárna, který svým vzhledem připomíná skutečné čapí hnízdo. Pod vzhledem se podepsal architekt Jiří Javůrek.

Ceny za noc v tomto areálu nejsou rozhodně za hubičku. Ty nejlevnější pokoje začínají na 4500 korun za noc s tím, že v ceně je snídaně. Další peníze pak ale host utratí za vyžití, například za privátní služby, nebo také za jídlo. To v dětském menu stojí od 120 korun výš, v menu pro dospělé je nejlevnější položkou polévka za 79 korun, hlavní chody začínají na 245 korunách. Rodina za běžný oběd s pitím rozhodně nedá méně než 1000 korun. Přesto je o služby rezortu, který je spojován s premiérem Andrejem Babišem, velký zájem.

"Tento víkend se nám uvolnil jeden pokoj, tedy od soboty do neděle. Jinak máme plno. V dalších víkendech do konce srpna ještě máme tři volné pokoje, v posledním víkendu máme zvýhodněnou cenu a zbývá zatím pět pokojů," řekla pro ŽivotvČesku.cz recepční kontroverzní farmy, kde rodina za víkendový pobyt nechá nemalou část měsíčního rozpočtu.

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) a moderátor Petr Vojnar (45) prožívají romantické léto a potvrdili, že tvoří pár. Moderátor se netají tím, že jak on, tak zpěvačka touží po miminku. Pokud by osud přál a Lucie by se ocitla v požehnaném stavu, o pohlaví dítěte je celkem jasno. "Pokud by přišlo na miminko, tak bych chtěl holku, kdyby to byl kluk, tak by mi to nevadilo," řekl pro ŽivotvČesku.cz Petr Vojnar.

"Je tu mnoho aktivit, máme venkovní i vnitřní bazén. Máme veřejné wellness. Lze si objednat jízdu na koni, milovníci chytání ryb mohou rybařit, kdy není problém zapůjčit i prut. Lze si zapůjčit lodičky či jízdní kolo. Klient si může pronajmout romantic SPA, které lze užívat soukromě a můžete si dopřát masáže, je tam vířivka a sauna," doplnila zaměstnankyně Čapího hnízda k službám, které rozsáhlý areál nabízí. Rezort je zkrátka na špičkové úrovni a skutečně patří k nejvyhledávanějším, ale nejdražším.

Jen pro upřesnění: 4 hodiny v privátním SPA stojí 6000 korun. Nejlevnější masáž pak vyjde dospělou osobu na 1000 korun za 30 minut. Není se tedy čemu divit, že premiér Andrej Babiš o Čapím hnízdě uvedl: "Je to nejlepší projekt, který jsem vymyslel."

Areál se dělí na dvě části. Ekocentrum je placené, 130 korun na dospělého a 100 korun na dítě. Nachází se v něm labyrint, naučná stezka, dvorek s hospodářskými zvířaty, ale rovněž expozice divokých či exotických živočichů.

Druhá část, tedy samotný resort, je lidem běžně zdarma přístupný. Dovnitř do hotelu a konferenčního sálu volný přístup není, ale po okolních cestách si lze areál projít. K dispozici jsou zdarma toalety, lze dojít k pastvině s koňmi, či k již zmíněnému rybníku. Pokochat se lze i komínem s reálným čapím hnízdem - při rekonstrukci areálu bylo premiérovým hlavním požadavkem, aby se s komínem nic nestalo, aby se čápi měli kam vracet.


Čapí hnízdo v čase:

  • V prosinci 2015 pražská policie vydala prohlášení, že zahájila prověřování případu Čapí hnízdo pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie
  • 10. srpna 2017 byla do Poslanecké sněmovny doručena žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, o necelý měsíc později je policii vydala
  • Městské státní zastupitelství v Praze v květnu 2018 oznámilo, že žalobce zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a tří dalších osob
  • V dubnu 2019 policie navrhla obžalovat Andreje Babiše a pět dalších lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
  • Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch 30. srpna 2019 rozhodl o zastavení stíhání
  • 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra a dotační manažerky projektu Jany Mayerové zrušil jako předčasné a nezákonné
  • Pavel Nevtípil, hlavní vyšetřovatel případu, 31. května 2021 navrhl Šarochovi, aby Babiše a Mayerovou obžaloval
  • V červenci 2021 podal premiér Andrej Babiš návrh na zastavení trestního stíhání

Farma Čapí hnízdo
Farma Čapí hnízdo
Foto: Profimedia

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.