Nebezpečná jihoafrická mutace je v Česku. Snižuje účinnost vakcíny, upozornila viroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oficiálně potvrdilo, že v Česku byla zachycena tzv. jihoafrická mutace koronaviru. Tato varianta umí snižovat účinky některých vakcín. "Pro vakcínu AstraZeneca jsou data z populace z Jihoafrické republiky. V souvislosti s jihoafrickou mutací je snížená účinnost o 22 procent," uvedla pro ŽivotvČesku.cz viroložka Ruth Tachezy.

Národní referenční laboratoř zjistila, že na území České republiky skutečně byla zachycena tzv. jihoafrická mutace koronaviru. Oficiální výsledky po sekvenování vzorků potvrdilo ministerstvo zdravotnictví.

Resort Jana Blatného také zakázal kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů do několika afrických a jihoamerických zemí. Od pátku do 11. dubna lidé nesmí cestovat například do Brazílie, Jihoafrické republiky, Keni, Tanzanie a na ostrov Zanzibar.

Vědci jsou přesvědčení, že jihoafrická mutace umí snížit účinky některých vakcín. "Pro vakcínu AstraZeneca jsou data z populace z Jihoafrické republiky. V souvislosti s jihoafrickou mutací je snížená účinnost o 22 procent," uvedla pro ŽivotvČesku.cz viroložka Ruth Tachezy. Další experti, které redakce oslovila, uvedli, že tato mutace může snižovat účinky vakcín o 50 i více procent.

Od poloviny března postupně klesají rovněž počty lidí s covidem-19 v nemocnicích. K úterku...

Národní referenční laboratoř měla původně k dispozici tři vzorky. "Jeden vzorek se sekvenuje, jeden nebyl vhodný a ten třetí se vyhodnocuje, zda bude možné ho sekvenovat," uvedla ve čtvrtek ráno pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Státního zdravotního ústavu Klára Doláková. Nález se tedy nakonec podařilo potvrdit i z jednoho vzorku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.