Reklama:

Nebezpečné jevy a mrazy. Závěr listopadu bude studený a bohatý na sníh, říká Dagmar Honsová

Sáňkování - Ilustrační snímek
Sáňkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2021

Teplé dny už jsou dávno minulostí. Především rána jsou doslova mrazivá a na celém území Česka se vyskytují četné mlhy. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zatím není v platnosti žádná výstraha, ale výhled pro následující dny ohledně nebezpečných meteorologických jevů zůstává aktuální. "Závěr listopadu bude studený a bohatý na sníh. Hranice sněžení bude klesat a odpolední teploty se v celé první prosincové dekádě budou pohybovat nejčastěji do 5 °C," vyjádřila se konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Od dnešní půlnoci je aktuální výhled nebezpečných meteorologických jevů, který je prozatím platný do sobotních 8 hodin. Jak uvádí data Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), jedná se především o Moravu a Slezsko. V období od 22. listopadu do 19. prosince se interval průměrných teplot pohybuje v rozmezí 0,5 až 2,6 °C, přičemž nejvyšší úhrn srážek byl naměřen v roce 1974 (od roku 1941), a to 92 milimetrů.

První adventní víkend letos proběhne ve znamení občasného sněžení nebo sněhových přeháněk. "Pouze v nížinách se bude jednat o srážky smíšené, na východě území i dešťové. A studený a na sníh bohatý bude i úplný závěr listopadu. Hned začátek prvního meteorologického zimního měsíce přinese v porovnání se závěrem listopadu nárůst teplot vzduchu, na 1. prosince v odpoledních maximech to bude nejčastěji 2 až 7 °C a hranice sněžení se bude zvedat do vyšších nadmořských výšek," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že brzy půjdou teploty opět dolů. "Hranice sněžení bude klesat, odpolední teploty se v celé první prosincové dekádě budou pohybovat nejčastěji do 5 °C. Výhled na prosinec predikují pouze sezónní modely, které se v Evropě střední nepřiklání ani ke kladné, ani k záporné teplotní odchylce. Průměrná měsíční teplota se v prosinci u nás pohybuje na -1 °C," dodala meteoroložka.

Reklama:

Víkend pak přinese spíše pochmurnější počasí a lidé si slunečních paprsků příliš neužijí. "V sobotu bude oblačno až zataženo, místy se budou vyskytovat sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem, na východě území pak i déšť. Ranní teploty očekáváme mezi 0 až -4 °C a nejvyšší teploty vystoupí na 0 až 4 °C. V neděli bude oblačno až zataženo, místy sněžení, v nížinách poté přechodně déšť se sněhem a na východě i déšť. Ranní teploty se budou pohybovat v rozmezí 1 až -3 °C, přičemž nejvyšší teploty vystoupí na 0 až 4 °C," vyjádřila se konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nový pracovní týden se ponese v podobném duchu.

"V pondělí bude oblačno až zataženo, místy se bude vyskytovat sněžení nebo sněhové přeháňky a ranní teploty se budou pohybovat mezi 0 až -4 °C. Nejvyšší teploty se vyšplhají na -1 až 3 °C. V úterý pak bude oblačno až zataženo, místy opět sněžení nebo sněhové přeháňky. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 0 až -4 °C a teploty vystoupí nejvýše na -1 až 3 °C. Ve středu bude oblačno až zataženo, občas déšť, na horách sněžení. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 2 až -2 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 3 až 7 °C," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: