Reklama:

Nebezpečné mlhy a silný vítr. Středa bude největrnějším dnem týdne, varuje Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jindřich Mynařík / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2021

Podzim už ukázal svou pravou tvář a listopadové počasí se nese ve znamení ochlazení a nebezpečných meteorologických jevů v podobě výskytu četných mlh. Polovina nového pracovního týdne by měla navíc přinést silné nárazy větru. "Přes střední Evropu bude přecházet tlaková výše dále do Evropy východní. Středa bude největrnějším dnem týdne, na severu území na horách bude jihovýchodní vítr dosahovat v nárazech rychlosti až 90 km/h," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Podle statistických dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je interval průměrných teplot pro období od 8. listopadu do 5. prosince v rozmezí 2,3 až 5,1 °C – přičemž od roku 1941 byla naměřena jako nevyšší průměrná teplota 6,7 °C, a to před 15 lety. Naopak nejnižší je z roku 1965, kdy rtuť teploměru klesla na -0,8 °C.

Aktuální výhled na druhý listopadový týden nepřinese dramatické výkyvy teplot, ale meteorologové už varují před silným větrem, který potrápí Česko.

Reklama:

"Bude slunečno, ale větrno. Tak by se dalo popsat středeční počasí. K rychlému ubývání oblačnosti až na jasno, začne docházet během úterního odpoledne. Přes střední Evropu bude přecházet tlaková výše dále do Evropy východní. Už během noci na středu ale začne na severu v horských oblastech zesilovat vítr a větrná bude také středa. Vlastně bude největrnějším dnem týdne, na severu území na horách bude jihovýchodní vítr dosahovat v nárazech rychlosti až 90 km/h. Slábnout bude až ve večerních hodinách. Větrno bude i na Českomoravské vrchovině s nárazy větru kolem 45 km/h," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Ohledně teplot to bude podobné jako během předchozích dní. "Tam, kde bude jasno nebo polojasno, se úterní a středeční nejvyšší odpolední teploty budou zastavovat až na 11 °C. Od čtvrtka bude přibývat míst s celodenní nízkou oblačností a mlhou. V tom případě budou odpolední teploty jen kolem 5 °C," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: