Nebudeme uznávat testy ze školy či práce. Arenbergerův resort pro kadeřnice stanovil jiná pravidla

Rouška - ilustrační foto
Rouška – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) a jeho resort dál trvají na tom, že testy ve firmách a školách neopravňují lidi, aby využili služeb kadeřnic či kosmetiček. "Testy z práce nebudou stačit k využití služeb," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Od 3. května se znovu obnoví provoz služeb, kde dochází k péči o tělo a potkává se klient a poskytovatel služby. Klienti ale budou muset předložit doklad o negativním PCR nebo antigenním testu provedeném v certifikovaném odběrovém místě. Antigenní test bude platný 72 hodin od odběru, PCR test sedm dní. Lidé očkovaní, kteří mají 14 dní od poslední dávky, nebudou muset mít test, stejně jako ti, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19.

Cena PCR testu samoplátce vyjde zhruba na 1500 korun. Pokud člověka na PCR vyšle lékař i hygiena, tak následuje automaticky karanténa. Je složité si představit, že někdo jde za kadeřnicí s tím, že 1500 korun vydal jen za PCR test. Dochází tak k prodražení služby.

Ministerstvo zdravotnictví také trvá na tom, že existují dvě kategorie antigenních testů, které není možné používat univerzálně. Pokud je občan ráno otestován zaměstnavatelem (nebo student ve škole) nemůže na ten samý test jít ke kadeřnici či na kosmetiku. Musí si udělat další test. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že testy, které jsou vhodné do škol a do firem, tak nejsou vhodné k návštěvě kadeřnice či manikúry.

"K využití služeb je zapotřebí negativní antigenní test nebo PCR test z akreditované laboratoře. »Domácí« antigenní test bude možné využít jen ve výjimečných případech," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. Na doplňující dotaz, zda bude možné jít s testem z firmy za kadeřnicí, pak mluvčí napsala, že to možné nebude. Redakce ŽivotvČesku.cz poslala mluvčí doplňující dotaz, proč testy, které jsou vhodné do škol a do firem, nejsou vhodné pro návštěvu kadeřnice či kosmetičky, o jaká data se ministerstvo při svém rozhodnutí opřelo. Do vydání článku ministerstvo nezaslalo data, o která se při svém rozhodnutí opírá.

Pokud se tedy občan nechá ráno otestovat, aby mohl jít do firmy, kde se na něj po negativním testu pohlíží jako na zdravého, nemůže jít za kadeřnicí. Řada kosmetiček či kadeřnic se obává, že buď jim klesne počet klientů, nebo začnou klienti podvádět - například si budou zákaznice půjčovat certifikát, který bude dokazovat, že jsou všechny negativní.

Otázkou je, jak ministerstvo zdravotnictví chce kontrolovat, zda kosmetička či kadeřnice ze známosti neobslouží někoho, kdo se testem neprokáže.

"Na tiskovce se něco řekne, ale zásadní pak je, co bude přesně napsáno do právní regulace. Já mám pocit, že vláda si otázky ani moc neklade. Oni v podstatě omezí podnikání, nebo vyhlásí, že můžete poskytnout službu jen za nějakých podmínek, pak buď dojde k nějakému konsenzu mezi poskytovatelem a klientem, takže problémy možná nevzniknou, protože je nikdo nebude vnímat jako problémy. Prostě chcete ostříhat, ale já vás nesmím ostříhat, dokud mi neukážete test. Dobře, tak mi ho neukazujte, ale já vás nemohu ostříhat. Asi GDPR trochu pláče, ale všichni jsme se shodli na službě, kterou jsme všichni chtěli, vy jste ostříhán a já jako podnikatel dostal peníze," řekl pro ŽivotvČesku.cz právník Michal Šalamoun s tím, že stát nařízení vydal a podnikatelé a jejich klienti budou hledat shodu, jak nařízení respektovat.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedla, že podnikatelé v oblasti služeb si budou vést seznamy svých zákazníků. Tyto seznamy pak bude moci kontrolovat hygiena. "Bude seznam zákaznic, ty se prokážou negativním testem, a potom to budou kontrolovat složky, jako je hygiena či živnostenský úřad ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí. Ti lidé budou mít třeba antigen z certifikovaného odběrového místa a tam je to doložitelné a zjistitelné, že měli negativní test," uvedla Jana Schillerová pro novinky.cz. Kadeřník ale nyní nemá ze zákona právo požadovat po člověku osobní údaje, jako jsou například rodné číslo, datum narození, adresu bydliště. Jana Schillerová zatím neuvedla, kdo toto právo provozovatelům služeb poskytne.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.