Nejdražší Vánoce za 20 let si žádají pod stromeček speciální dárek. Ekonom Pikora poradil, čím chytře obohatit blízké

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2023

Vánoce roku 2023 budou proklatě drahé. Již tak napjaté rodinné rozpočty budou pod tlakem lákavých nákupů dárků pro blízké. V situaci, kdy korun není nazbyt, se vyplatí pořizovat prezenty s velkým rozmyslem. Hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora nabídl neobvyklý námět na dárek, který je ale investicí do budoucna. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že ideální je dát pod stromeček vzdělání v informačních technologiích, protože již brzy bude mocně promlouvat umělá inteligence.

Pořídit dárek, který je praktický, trvanlivý a má svou přidanou hodnotu, to není jednoduché. Když se k tomu přidá ekonomický marasmus, inflace a jiné neblahé děje, vánoční nákupní shon se mění v malé drama. Bankovní účet se ztenčuje, pípání karet při nákupech se zabodává do mysli jako ostrá jehla. V takové situaci se vyplatí pečlivě rozmýšlet, jaký dárek pořídit pro své nejdražší, ale koneckonců i pro sebe. Ne, nejde o sobectví, pokud takový dárek přinese užitek třeba celé rodině.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila hlavního ekonoma investiční skupiny CFG Vladimíra Pikoru s otázkou, jaké dárky se lidem vyplatí, když jsou před námi nejdražší Vánoce minimálně za posledních dvacet let. Kdo by čekal odpověď typu zlato, stříbro, drahé kamení nebo akcie solidních podniků, mýlil by se. Vladimír Pikora přišel s originálním nápadem, který je investicí do postmoderní a velmi blízké budoucnosti.

"Osobně bych si přál, a doporučuji to všem nad 40, aby si přáli vzdělání v IT oblasti. Doba se mění, dříve či později bude každý v kanceláři pracovat s umělou inteligencí. Chat GPT4 vypadá na první pohled snadný, jenže když potřebujete konkrétní odpověď, třeba získat nějaké číslo či statistiku, dost s ním bojujete. Nicméně ale časem zjistíte, jak s ním pracovat. Podobné to je s novými softwary a základními programovacími jazyky," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom investiční skupiny CFG svůj námět, který je překvapivý jen na první pohled.

Práci s umělou inteligencí se totiž nakonec takřka nikdo nevyhne. Kdo bude připraven díky neotřelému vánočnímu dárku, bude si mnout ruce. "Není to nic těžkého, ale když vám někdo pomůže, ušetříte hodně času, navíc také zjistíte, že to umí věci, které jste ani netušili. Pikantní je na tom to, že tomuto školení se stejně nevyhnete. Přijde dříve či později. A jak známo – štěstí přeje připraveným. V práci se to každému vyplatí, jinak ho vytlačí mladší ročníky," doplnil Vladimír Pikora pro ŽivotvČesku.cz.

O umělé inteligenci už byla na portálu ŽivotvČesku.cz řeč. Konkrétně v podcastu JO!, jehož hostem byl datový analytik Petr Ludwig. V pořadu zaznělo právě to, že umělá inteligence bude mít masivní vliv na zaměstnanost, neboť snad kromě zemědělství a sociální péče promluví do všech oborů lidské činnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.