Nejdříve oteplení a pak opět chladno. Dagmar Honsová uvedla, jaké počasí zavládne na začátku června

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2021

Za necelý měsíc začíná astronomické léto, ale počasí v poslední době nepřipomíná ani jaro. Venkovní teploty se pohybují na květen hodně nízko, jsou podprůměrné a většina dní se nese v duchu deště a oblačnosti. Pondělí 24. května přinese vítanou změnu, kdy se teploty vyšplhají nad »dvacítku«, ale v další části pracovního týdne dojde opět k návratu k ochlazení. Teploty přes 20 °C by měly přijít až s novým měsícem. "Mírný nárůst teplot vzduchu, to znamená teploty kolem 20 °C a ubývání srážek, i když to některé modely ukazují, některé ne, nás čeká až na začátku června." řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Typické krásné a prosluněné jaro se zatím nekoná, i když malá výjimka nastane se začátkem nového pracovního týdne. Do Česka ale dorazí studená fronta z Německa, která přinese citelný pokles teplot - a to už ve večerních hodinách na většině území.

"V horských oblastech jsme dnes startovali ještě mrazem – například Jelení u mostu v Krušných horách měla -6 °C. Máme za sebou nechladnější ráno pracovního týdne, ale měli bychom mít před sebou nejteplejší den, i když to vypadá, že se odpolední maxima zastaví mezi 17 až 21 °C. Na Českomoravské vrchovině se budou teploty pohybovat kolem 15 °C. Avizovaných 22 až 23 °C už bohužel neplatí," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že panuje zmenšená oblačnost, ale během dne bude od jihozápadu docházet k přibývání oblačnosti.

"K večeru už očekáváme postupně déšť – bude to studená fronta. Po jejím přechodu se sem vrátí opět chladné západní, severozápadní proudění. Zítra se budou maxima pohybovat mezi 12 až 16 °C a přechodně bude foukat čerstvý vítr, což bude ještě snižovat naši pocitovou teplotu. Během dne očekáváme místy dešťové přeháňky a teploty budou zůstávat podprůměrné. Na většině území to bude tedy hlavně o přeháňkách," popsala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka počasí, které výrazně ovlivní příchod studené fronty.

I když je květen teplotně podprůměrný, přeci jen s novým měsícem přijde alespoň malé oteplení. "Mírný nárůst teplot vzduchu, to znamená teploty kolem 20 °C a ubývání srážek, i když to některé modely ukazují, některé ne, nás čeká až na začátku června. Ten, kdo se těší na azurové nebe a letní »pětadvacítky«, tak to bohužel nevypadá. Ale aspoň denní teploty kolem 20 °C bychom měřit měli," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.