Nejpopulárnější jména pro rok 2021: Tradice vs. exotika. Co u Čechů vítězí na plné čáře

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2020

Jméno zůstává důležitou součástí osobnosti. Proto každý rodič tak úzkostlivě řeší, jak pojmenuje svého potomka, protože mu tím dává do vínku určité předpoklady. Přestože poslední roky se objevil mírný trend netradičních a cizích jmen, Češi zůstávají spíše konzervativnější a využívají krás těch klasických. V roce 2021 by měla opět vítězit ta, na která jsme přeci jen více zvyklí.

Pojmenování dítěte je jedním z významných okamžiků, které svým způsobem ovlivňují jeho budoucnost. A není divu, protože jméno používáme každodenně. Máme ho ve všech dokladech a představujeme se jím ve společnosti. Češi bývají při volbě jména mnohdy poměrně odvážní a ani druhé nebo třetí jméno není rarita. U dívek jsou rodiče více nakloněni jménům, která nebývají tak »profláklá«, naopak u chlapců volí raději tradičnější. Přesto všechno Češi nakonec volí pro obě pohlaví známá jména, která nejsou takovou »exotikou«.

Chlapecká jména

Platí, že na předních příčkách chlapeckých jmen v Česku se dlouhodobě umisťují spíše ta klasická a k volbě netradičních nebo orientálních se rodiče příliš nepřiklání. V minulosti vedla jména Martin a Michal, ale to se v posledních letech změnilo. Tím, které vévodí, je jméno slavící svátek 24. června – tedy Jan (význam: milostivý dar boží, dán Bohem). Často se také přenáší z generace na generaci, kdy má stejné jméno dědeček, otec i syn.

Velmi oblíbené je i jméno hebrejského původu Jakub (význam: kdo se drží za patu, přeneseně druhorozený), který má svátek nedaleko za již zmíněným Jeníkem – 25. července. V posledních letech získal na oblibě i Tomáš (význam: dvojče, blíženec), jež slaví jmeniny 7. března.

Právě u Honzy, Jakuba a Tomáše se dá očekávat, že se v roce 2021 stanou opět trojicí na vrcholu žebříčku nejoblíbenějších jmen pro chlapce. Hojně používaná zůstávají nadále jména Matěj (význam: dar boží) nebo Lukáš (význam: pocházející z italské Lukánie).

Dívčí jména

I dívky občas dostanou jméno po mamince, ale už to není tak běžné, jako u opačného pohlaví. Na předních místech se objevuje jméno řeckého původu Tereza (význam: ochrana, záštita), která slaví svátek 15. října. Populární je také Eliška (význam: můj Bůh je má přísaha), ta má jmeniny o něco dříve – 5. října.

S oblibou používané je i trochu netradiční jméno Mia (význam: drahá, milá, miláček), která výrazně poskočila dopředu a v loňském roce získala 25. místo. Před čtyřmi lety se neumístila ani v padesátce nejpoužívanějších jmen. Mia slaví svátek 29. září.

České dívky dostávají také častěji krásná jména Laura (význam: vavřín, vítězství) nebo Amálie (význam: pracovitá). Právě tato jména by měla držet svá místa oblíbenosti i v dalším roce. U dívek se často používají i druhá jména, která mohou výrazně ovlivnit i numerologický význam.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.