Nejprve vraždil v Klánovickém lese, pak usmrtil vlastního otce, následně střílel na univerzitě: V těch případech není logika, říká bývalý policejní psycholog
Komentář: Střelba v univerzitní budově na Starém Městě je nejtragičtějším takovým případem v historii Česka. Kromě 14 obětí na životech bylo dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Událost vyvolala šok i vlnu solidarity. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese z 15. prosince. Mezi zmíněnými událostmi střelec stačil připravit o život i svého vlastního otce. Podle bývalého policejního psychologa Jeronýma Klimeše, kterého redakce ŽivotvČesku.cz oslovila, je na celém případu »zajímavé«, že jde o »tři vraždy«, které do sebe nezapadají - jinými slovy je nespojuje stejný motiv.
Deník MF DNES uvedl ve svém nedávném článku, že střelec měl v poslední době trpět psychickými problémy. Podle jeho zdrojů se měl v minulosti s nimi i léčit. O to větší záhadou také je, jak mohl získat zbrojní průkaz. Kriminalisté ve svém vyjádření po střelbě na univerzitě uvedli, že studenta měli zahrnutého mezi možnými pachateli, a to v souvislosti s dvojnásobnou vraždou v Klánovickém lese.
Podle Jeronýma Klimeše je kolem řádění masového vraha stále řada otazníků - jde totiž o »tři vraždy«, které do sebe zcela nepasují.
"Jsou to tři nesourodé vraždy. Jedna z vražd je vlastní otec, druhá vražda jsou dvě neznámé osoby na procházce - chodci. A třetí událost je střelba na fakultě. Právě to, že to nemá společný dělitel, ty tři události jsou zcela odlišného charakteru, to znamená, že podle mě to nebyl vrah, který si užívá zabíjení, nebyl to ideologický vrah, protože chybí manifest, a spíše to vypadá, že to byl vrah, podle toho, jak jsem nad tím uvažoval, tak mi to vychází do nějaké schizofrenní argumentace. Nejsem schopen si to sám vysvětlit ničím jiným než nějakou bludovou chorobou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš, který se v minulosti specializoval na policejní psychologii.
"V těch případech není logika. Ale nejde teď o žádnou diagnostiku, protože k tomu víme málo informací. A navíc nemáme k dispozici nějakou komunikaci toho člověka, který vraždil. To znamená, není k dispozici žádný e-mail, SMS zprávy, cokoliv, co by mohlo napovědět. Z toho, co víme, mi to zkrátka připadá, že ten člověk trpěl nějakou psychickou chorobou," dodal pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaný psycholog.
Střelec ve čtvrtek v budově Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí zabil 13 lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Střelbu pachatel zakončil sebevraždou. Lidé od pátku na pietních místech pokládají květiny, zapalují svíčky, kterých se na obou místech nashromáždily stovky. Oběti upomínají i krátké vzkazy nebo sošky andělíčků.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.