Nejsem fitnesácký typ, všelijak se trápím, říká Martin Maxa. Popsal, díky čemu vypadá v 60 letech jako model

Zpěvák Martin Maxa
Zpěvák Martin Maxa
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 10. 2021

Patří mezi sportovce tělem i duší. Zpěvák Martin Maxa (60) si udržuje skvělou fyzickou kondici a těžko by mu někdo hádal jeho skutečný věk. Není to však pouze genetikou, ale především přísným dodržováním tréninkové rutiny a celkového přístupu ke stravování. "Určitý asketismus vnímám jako dost důležitý, člověk si tím uchová i zdravou mysl. Snažím se v 60 letech dost cvičit. Všelijak se trápím, nejsem typický »fitnesácký« typ, takže do posilovny nechodím a cvičím doma. Každý den tomu věnuji hodinu a pak mám také »dřepovací« neděle," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Pro někoho je sport v životě velmi důležitý - to je i případ Martina Maxy, který vystudoval i vysokou školu s tímto zaměřením. Sám se snaží mít nastavenou poměrně přísnou rutinu, která je podle něj funkční. Koneckonců důkazem je on sám a to, jak vypadá v 60 letech.

"Když člověk chce, tak si vždycky něco najde, aby tepová frekvence vyskočila nahoru alespoň na půl hodiny denně. Současná doba je hodně těžká, protože je všude kolem nás dost jídla a lidé přestali být střídmí. Bohužel se začíná projevovat celonárodní obžerství. Všechno nespočívá jenom v samotném cvičení, ale je nutné uplatnit nějakou svou disciplínu ve stravování, aspoň trochu o tom něco vědět a pak i nepodléhat svodům – stačí se podívat jenom na reklamy, kde není skoro nic jiného než jídlo. Lidé si tedy dopřávají a v podstatě ani o ničem jiném nemluví," řekl Martin Maxa pro ŽivotvČesku.cz.

Za problém považuje i fakt, že lidem chybí zájem. "Nikdo příliš neřeší, co jí, z čeho je to vyrobené a co jim to vlastně dělá. Případně proč toho jí tolik. Také nehlídají příjem kalorií, proto se ani nedivím, že populace tak moc tloustne. Jídlo už dávno není tak kvalitní, jak bývalo. Člověk by se měl také naučit rozlišovat mezi hladem a chutí, protože rozeznat tyhle dva pocity je docela těžké. Dnes se používají i různá dochucovadla, aby si na ně lidé navykli. Například na fast foodech existují doslova závislosti, je to psychologická záležitost," vyjádřil se oblíbený zpěvák a zároveň absolvent Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy pro ŽivotvČesku.cz.

Podle něj žijeme ve zvláštní době, která je málo kulturní a především konzumní a materialistická. "Střídmost a určitý asketismus je v životě hodně důležitý, abychom si uchovali zdravou mysl. Je to hodně propojené. Snažím se i v šedesáti dost cvičit, opravdu jsem to nevzdal. Všelijak se trápím a nejsem typický »fitnessácký« typ, do posilovny nechodím a cvičím doma. Každý den si dám hodinu, pak mám nastavenou rutinu »dřepovací« neděle, kterou dodržuju, i když se mi někdy opravdu nechce," dodal Martin Maxa pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.