Nejsmutnější hrob v Rokycanech. Takhle pustě vypadá místo posledního odpočinku Věry Bílé tři roky od její smrti. Kvůli neúctě k legendě se rozlítil Zdeněk Godla

Hrob Věry Bílé
Hrob Věry Bílé
Foto: ŽivotvČesku
Lucie Tůmová, Petr Vlk | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 8. 2022

Už tři roky letos uplynuly od smrti nejslavnější romské zpěvačky Věry Bílé (64), jež zemřela ve věku 64 let na infarkt, kterému předcházely dlouhodobé zdravotní problémy. Po velkolepém pohřbu, na němž se sešly stovky jejích přátel, fanoušků i členů rodiny, se zdá, že na ženu, která se dokázala proslavit v celé Evropě, všichni zapomněli. Redakce ŽivotvČesku.cz navštívila hrob romské legendy a byl to smutný pohled. Místo, kde zpěvačka odpočívá po boku manžela Františka (†59), působí zanedbaně a opuštěně. "O hrob by se měla starat nejen rodina, ale i komunita, co tam žije," poznamenal ke snímkům herec Zdeněk Godla (47).

Rokycanský hřbitov, který leží na okraji města, je rozsáhlý. O to víc negativně vynikne opuštěný hrob legendární romské hudebnice Věry Bílé.

Zatímco na ostatních pomníčcích leží květiny a zapálené svíčky, o poslední místo jejího odpočinku se nikdo nestará. Kromě několika lucerniček »zdobí« okolí hrobu plevel, bodláky a poházené vázy.

Na slavnou muzikantku zavzpomínal herec Zdeněk Godla. "Byla to naše legenda, byla nejlepší. Všichni jsme ji měli rádi, byla úžasná," řekl pro ŽivotvČesku.cz představitel popeláře Franty ze seriálu Most!.

Opuštěný a zanedbaný hrob považuje za nedůstojný, a to především vzhledem k tomu, co zpěvačka ve světě dokázala. Navíc je zvláštní, že si na ni nevzpomene ani žádný z jejích fanoušků, kterých se na pohřbu před třemi lety ukázaly stovky.

"Je to smutné. O hrob by se měla starat nejen její blízká rodina, ale také komunita, která žije poblíž. Měli by přijít a zapálit svíčku, ať jí svítí věčné světýlko," dodal pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Godla.

Uznávaná a oceňovaná hudebnice se s kapelou Kale proslavila nejen v celé Evropě, ale i v Americe. O vydělané peníze ale přišla kvůli závislosti na hracích automatech.

Několik let před svou smrtí pohřbila nejstaršího syna a následně i manžela. Po jeho skonu dokonce chtěla spáchat sebevraždu. Krátce před smrtí se ještě pokusila o comeback, když natočila duet s Janem Bendigem (28).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.