Nejtajemnější místo v Česku: Bránu do pekel na hradě Houska okusila i jednotka SS

O hradu Houska se mluví jako o bráně do pekel
O hradu Houska se mluví jako o bráně do pekel
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2020

Původně gotický hrad Houska patří mezi nejzáhadnější místa v České republice. Milovníci mystérii a tajemna toto místo řadí mezi nejstrašidelnější lokality v České republice. Místo ale fascinuje také experty z řad historiků a archeologů. Pod základy hradu má spát něco, co se nesmí nikdy vzbudit. Legenda je natolik silná, že neklidné spaní měli i členové SS, kteří na hradě za války pobývali.

Hrad Houska leží ve východní části Kokořínských lesů cca 50 kilometrů od Prahy. Historici se shodují, že hrad nechal zbudovat Přemysl Otakar II. Je otázkou, proč k výstavbě došlo. Měla zde být již od pravěku díra do země, ze které se šířil sirný zápach.

Hrad se ukrývá v labyrintu pískovcových skal. Ve středověku zde nevedla žádná obchodní cesta, hrad neměl ani žádný správní význam. Podle nejstarších legend byl zbudován, aby označil místo, kterému je dobré se vyhnout. V základech domu má spát něco, co není dobré budit a pouštět mezi lidi.

V základech hradu má být vstup do pekla. Je otázkou, co si pod termínem peklo představujeme. Každopádně peklo je místem, kam se lidé dostat nechtějí. Po Houskou má být spletitý systém podzemních chodeb a mají zde být pohřbeny kosti, které nejsou lidského původu.

Že Houska ukrývá nejedno tajemství, přiznávají také odborníci. Tým speleologů pod vedením Ladislava Lahody v roce 2014 odkryl tajnou místnost z období renesance. O místnosti nebyly vedeny žádné písemné záznamy a nikdo o ní netušil. Od dalších částí interiéru ji odděluje velmi silná stěna. Není vůbec zřejmé, k čemu místnost měla sloužit. Každopádně naši předci ji nechali zazdít s tím, že na místnost se časem zapomene.

Za 2. světové války hrad využíval i oblastní štáb SS. Hlavní říšský bezpečnostní úřad sem nechal dopravit staré židovské a zednářské knihy. Spekuluje se, že členové SS si zde také zkoušeli hrát s magií. Po válce byly knihy a další archiválie předány Židovskému muzeu v Praze. Vypráví se, že Němci o existenci tajemných prostor měli tušení, ale do stěn hradu se jim vrtat nechtělo.

Další pověsti hovoří o tom, že na hradě se v noci pohybuje mnich v černé kápi, který vyhání ty, kteří by na hradě chtěli nocovat. Podle dalších záhadologů střeží vstup do brány času, která umožňuje teleportaci. Říká se, že kdo na hradě přespí, zestárne o mnoho let. Někteří lidé také popisují, že se jim při návštěvě hradu točí hlava a třese žaludek. Pokud se chcete přesvědčit, jak hrad Houska bude působit na vás, tak ho můžete v sezóně navštívit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.