Někteří chtějí těžit z kolektivní imunity a odmítají přispět, hodnotí šéf ČLK. Souhlasí, aby si lidé hradili testy za své peníze

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2021

Epidemie koronaviru rozděluje společnost na tři kategorie kvůli očkování. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka (53) se nabízí hned několik forem motivace, které by dokázaly přesvědčit především tzv. »šedou zónu« – tedy nenaočkované, kteří s vakcinací stále váhají. "Některé Čechy by mohla přesvědčit například finanční motivace a na některé zase mohou zapůsobit dny dovolené navíc pro státní zaměstnance. Podle mého názoru je třeba kombinovat různé přístupy," sdělil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že odpůrci očkování by si měli hradit testování z vlastní kapsy.

V Česku je podle oficiálních statistik ke dni 12. srpna 5 782 378 osob, kterým byla aplikována alespoň jedna dávka vakcín (zahrnuje i plně očkované) čtyř společností. Dostupné jsou mRNA očkovací preparáty Pfizer/BioNTech či Moderny nebo odlišně fungující AstraZeneca a Johnson & Johnson. Počet těch, kteří pak mají obě potřebné dávky, dosáhl 5 213 822 s proočkovaností 48,7 procent. Nejvíce lidí, kteří mají ukončené očkování (zatím se nepočítá s třetí »posilující« dávkou), je ve věkové kategorii 45 až 49 let - nejméně naopak ve skupině 0-17 let, konkrétně 70 933. V počtu očkovaných zůstává aktuálně nejvýkonnější Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze, kde bylo za poslední týden vakcinováno 22 167 lidí.

Ale problémem stále zůstává nezájem některých lidí, primárně těch, u kterých je šance na změnu názoru. "Jsou lidé, kteří by se nechali očkovat, kdyby… a je několik možností. Je určitě dobře, že existují pojízdné očkovací týmy, které objíždí venkov a dokáží usnadnit cestu vakcíny k lidem. Další skupinu Čechů by mohla přesvědčit například finanční motivace a na některé mohou zapůsobit zase dny dovolené navíc - pro státní zaměstnance. Podle mého názoru je třeba kombinovat různé přístupy," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že by politici měli mít odvahu dodržet svůj slib. Týká se omezení hrazení testování, v současné době testy umožňují využívat neočkovaným stejné služby, jaké jsou dostupné pro očkované.

"»Vstupenky« do divadel, hospod, ke kadeřnici nebo do fitness centra by se neměly hradit z veřejného zdravotního pojištění. Pokud se někdo odmítá nechat naočkovat, tak si testování musí platit ze svého. U veřejného zdravotního pojištění je základní princip, že je hrazena vždy nejlevnější účinná metoda – tou je v tomto případě jednoznačně očkování. Když má někdo mentalitu »černého pasažéra« a rád by těžil k kolektivní imunity, ale odmítá k ní přispět, měl by se místo očkování tedy opakovaně testovat. Ale testy, které neočkovaným umožní chodit na společenské akce, do restaurace a podobně, si musí hradit sami. Není možné, aby se opakovaně hradily z veřejných peněz, když je zde dostupná alternativa vakcinace," uzavřel Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.