Nová vlna přijde, predikuje Jaroslav Flegr. Odnesou ji stovky seniorů, které jsme bezohledně nechali nenaočkované, říká

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 8. 2021

Před více než půlrokem začala Česká republika s vakcinací proti koronaviru, zároveň se potýkala i se silnou vlnou covidu, kdy nakažených za den přibývaly tisíce. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (63) by proto nyní měla být kolektivní imunita na dostatečných hodnotách, s ochlazením ale procento nakažených stoupne. Protilátky z očkování i prodělání nemoci se snižují. "Čím jsme dál od nemoci a očkování, tím to jde rychleji dolů," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a popsal, proč bude nutné zavést přísnější opatření.

Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo v zemi potvrzeno téměř 1,68 milionu případů koronaviru, drtivá většina se vyléčila a 30 385 lidí s covidem-19 zemřelo. Opatření jsou aktuálně mírná a nových případů denně přibývá zhruba sto až dvě stě. Aktuálně je kolektivní imunita dostačující, s ochlazením a sezónou respiračních onemocnění se to ale pravděpodobně změní.

"Se započtením očkování a promoření na hodnotě potřebné pro kolektivní imunitu nyní nejspíš jsme. Tato hodnota je teď v létě asi někde mezi 60 a 70 procenty proočkovaných či promořených. Očkovaní samotné by nestačilo - na to očkujeme příliš pomalu. Důležitá je jak imunita získaná očkováním, tak ta získaná promořením - za tu druhou však zaplatilo zhruba 40 tisíc lidí životem. Velkým problémem ovšem je, že čím jsme dál od nemoci nebo od očkování, tím nižší imunitu máme. Lidé nad 60 let imunizovaní v březnu jsou už teď chráněni ani ne z 50%. A druhým velkým problémem je, že s poklesem venkovních teplot roste infekčnost viru - v zimě už k udržení kolektivní imunity nebude stačit ani 90 % proočkovanost či promořenost," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

Aktuálně jsou opatření jen velmi mírná, restaurace, obchody i služby jsou otevřené a kulturní akce mohou probíhat i ve vnitřních prostorách. V nich jsou samozřejmě stále povinné respirátory. S podzimem může přijít další vlna, nakažených pak bude rapidně přibývat, a proto je pravděpodobné, že opatření se znovu zpřísní. Tentokrát by však nemuselo mít tolik pacientů těžký průběh a nemocnice by na tom měly být lépe než posledně.

"Ta běžná, relativně bezbolestná opatření typu nošení respirátorů a preventivního testování nutná budou, to asi poznáme už během září. Stejně však budou s nastupujícím podzimem počty nakažených zrychlujícím se tempem stoupat. Zase budeme mít strašně moc nakažených - v tom se nová vlna bude podobat těm předchozím. Moc bych se nedivil, kdyby počty nakažených nakonec překonaly dosavadní rekordy. Díky očkování totiž nebudeme mít přeplněné jednotky intenzivní péče ani stovky umírajících na covid denně. Proto se politici dlouho neodhodlají zavést lockdowny. K tomu je nejspíš donutí až tlak okolních zemí, které nám jinak uzavřou své hranice. A bohužel i stovky umírajících seniorů, které jsme bezohledně nechali nenaočkované. Odhaduji, že nejpozději v lednu nás opět čekají lockdowny, nebo podobná drastická a nákladná opatření," vysvětlil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz, proč při vzestupu nových nákaz budou opatření nevyhnutelná.

Lidé se už při poslední vlně proti opatřením bouřili. "Politici budou dělat maximum pro to, aby nepopulární opatření zavádět nemuseli, ale bude jim to málo platné. V okamžiku, kdy tu zase bude přes patnáct tisíc nakažených denně, budou muset s velkým skřípěním zubů opatření opět zavést. Bude to zase pozdě, a proto opět na zbytečně dlouho. Možná by nás tentokrát mohli zachránit zaměstnavatelé, kterým se určitě nebude líbit, když budou mít polovinu zaměstnanců na nemocenské. Je možné, že oni zavedou nutná opatření včas," dodal respektovaný profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.