Nelze čekat na soud. Janek Kroupa musí s důkazem proti Janu Hamáčkovi přijít teď, říká Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2021

Ministr a vicepremiér Jan Hamáček (42) se chce soudit s novináři, kteří o něm napsali, že chystal politický obchod s Ruskem. Jan Hamáček údajně hodlal ruské straně nabídnout zahlazení vyšetřování explozí ve vrbětickém muničním skladu výměnou za milion dávek vakcíny Sputnik V. Jan Hamáček to popírá, ale novináři si za svými publikovanými informacemi stojí. Bezpečnostní expert Andor Šándor (63) si nedovede představit, že by se veřejnost k Hamáčkově případu až do verdiktu soudu nic nedozvěděla. O důvěryhodnost by podle něj přišli i novináři. "Doufám, že novináři přijdou s něčím, co potvrdí tu jejich verzi," uvedl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

"Já doufám, že tato věc se k soudu nedostane. Doufám, že portál Seznam Zprávy přijde s něčím, čím potvrdí tu svou verzi. Nebo se uvidí, z čeho je ta verze poskládaná a že je třeba vystavěná ve špatném úhlu, to nyní nevíme," uvedl bezpečnostní expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Portál Seznam Zprávy publikoval článek, ve kterém Janek Kroupa a jeho kolegyně Kristina Ciroková s odvoláním na zatím utajené zdroje uvedly závažné informace o ministru zahraničí a šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi. Novináři napsali, že Hamáček hovořil na interní schůzce o úmyslu »vyměnit mezinárodní skandál« kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. 

Jan Hamáček uvedl a stále tvrdí, že informace, které Seznam Zprávy přinesl, jsou lživé. Žádný obchod s režimem Vladimira Putina domlouvat nechtěl, dokonce zdůrazňuje, že do Moskvy ve skutečnosti nechtěl ani letět, že ohlášená cesta měl být jen zastíracím manévrem, jak z Ruska přivézt velvyslance Vítězslava Pivoňku. Právě z toho důvodu Jan Hamáček ve středu oznámil, že podává trestní oznámení na novináře i vydavatele. Bude chtít vysoudit odškodné 10 milionů korun, které chce dát na charitativní účely.

"Za uveřejněnými informacemi si dál absolutně stojíme. My nikdy nepracujeme jen s jedním zdrojem. My máme zdrojů celou řadu. Znovu opakuji, že jsme schopní prokázat, co jsme řekli. Jsem naprosto jednoznačně přesvědčen, že soud vyhrajeme," uvedl ve středu po Hamáčkově vystoupení Janek Kroupa pro ŽivotvČesku.cz.

Bezpečnostní expert Andor Šándor nepovažuje za šťastné, že by veřejnost měla žít v nejistotě až do doby, než soud rozhodne. Spor mezi Janem Hamáčkem a novináři kolem Janka Kroupy by se mohl táhnout řadu let.

"Je možné, že to může opravdu dojít až k soudu. Je zřejmé, že ministr Hamáček trestní oznámení podá. To ale pak nevylučuje opravnou verzi, že se nakonec dohodnou na nějakém mimosoudním vyrovnání. V každém případě pokud by soud trval roky, tak to dál znejistí důvěryhodnost české veřejnosti k vládním institucím. Vztahy s Ruskem to neovlivní, ty už nyní nejsou dobré, ale znovu to ubere na důvěryhodnosti celého českého politického prostředí. Ta důvěra už je nyní na kolenou. Lidé si ale udělají obrázek ještě před soudem, není možné, aby redaktoři webu Seznam Zprávy už s ničím dalším nepřišli a jen se čekalo na soud. To by se podle mě Kroupa, Kubík a Ciroková odrovnali," odhadl vývoj situace pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.