Soud jednoznačně vyhrajeme. Za informacemi proti Janu Hamáčkovi si zcela stojíme, říká Janek Kroupa

Reportér Janek Kroupa
Reportér Janek Kroupa
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2021

Ministr vnitra, vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček (42) podal trestní oznámení proti novinářům, kteří tvrdí, že Hamáček chtěl v Rusku měnit informace o explozích ve vrbětickém muničním skladu za dodávky vakcínu Sputnik V. Hamáček tyto informace odmítl a po vydavateli chce 10 milionů korun. Celá věc tak patrně zamíří k soudu. "Za uveřejněnými informacemi si dál absolutně stojíme. Soud jednoznačně dopadne v náš prospěch," uvedl pro ŽivotvČesku.cz autor článku reportér Janek Kroupa (46).

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček se rozhodl, že podá trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. V článku, který publikoval portál Seznam Zprávy, přinesli tvrzení, že Hamáček na interní schůzce jednal o úmyslu »vyměnit mezinárodní skandál« v souvislosti s výbuchem muniční skladu ve Vrběticích za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V.

Ministr vnitra tuto verzi rázně odmítl a podle svého prohlášení na středeční tiskové konferenci bude požadovat 10 milionů korun po vydavateli článku. Jan Hamáček na tiskové konferenci dále uvedl, že v případě úspěchu věnuje finance nadaci policistů a hasičů.

Redakce ŽivotvČesku.cz po Hamáčkově oznámení, že podá trestní oznámení, kontaktovala autora článku Janka Kroupu. "Za uveřejněnými informacemi si dál absolutně stojíme," uvedl pro ŽivotČesku.cz Janek Kroupa.

Na dotaz, zda u soudu odtajní zdroj své informace, uvedl, že zdrojů má redakce Seznam Zprávy vždy vícero. "My nikdy nepracujeme jen s jedním zdrojem. My máme zdrojů celou řadu. Znovu opakuji, že jsme schopní prokázat, co jsme řekli," uvedl Janek Kroupa pro ŽivotvČesku.cz s tím, že soudního procesu se nebojí. "Jsem naprosto jednoznačně přesvědčen, že soud vyhrajeme," dodal ve středu po tiskové konferenci ministra vnitra Janek Kroupa pro ŽivotvČesku.cz.

Autoři reportáže se podle vicepremiéra mohli dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. Omluvu žádá Hamáček také po lídrech opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petru Fialovi, Marianu Jurečkovi a Markétě Pekarové Adamové, a to kvůli tomu, že ho měli veřejně označit za »vlastizrádce«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.