Neměl by problém se dostat do druhého kola, říká politolog o šancích Andreje Babiše v prezidentských volbách

Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2021

Začátkem roku 2023 dojde k prezidentským volbám, které rozhodnou, kdo se stane novou hlavou státu. Svou kandidaturu přímo nevyloučil ani stávající premiér Andrej Babiš (67), který se podle výsledků sněmovních voleb pravděpodobně už brzy rozloučí s postem předsedy vlády. Podle osloveného politologa by neměl problém se dostat do druhého kola. "Tam by hodně záleželo na tom, kdo by byl jeho soupeřem. Některé by asi porazil, jiné třeba ne," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Premiér Andrej Babiš se k případné kandidatuře na prezidenta nevyjadřuje s určitostí, jeho názory na působení na politické scéně jsou navíc proměnlivé. Například před volbami do Poslanecké sněmovny tvrdil, že pokud skončí v opozici, z politiky odejde, po volbách ale uvedl, že i v takovém případě zůstane.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který probíhal na přelomu letošního března a dubna, čtvrtina lidí věří, že Andrej Babiš o prezidentské křeslo usilovat bude. Odborník odhaduje, že by pro něj nebyl problém se dostat přes první kolo, to druhé by pak bylo zlomové.

"Určitě by nebyl bez šancí, poněvadž hnutí ANO má silnou základnu věrných voličů. Asi by neměl problém se dostat do druhého kola, kde by hodně záleželo na tom, kdo by byl jeho soupeřem. Některé by asi porazil, jiné třeba ne. To je nejdůležitější faktor, ale v tuto chvíli je případný soupeř velká neznámá," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Do Poslanecké sněmovny se po volbách jen těsně nedostalo hnutí Přísaha s 251 562 hlasy, pro ČSSD pak hlasovalo 250 397 lidí a pro KSČM 193 817 lidí. Těmto politickým uskupením k překonání pětiprocentní hranice příliš nechybělo a právě jejich voliči možná budou ti, kteří by se při prezidentských volbách mohli přiklonit k Babišovi.

"Napomoct v druhém kole by mu mohlo to, že by ho mohli volit voliči stran, které se nyní nedostaly do Parlamentu. Tedy část voličů komunistů, Přísahy, ČSSD či Trikolóry. Neříkám, že by ho volili všichni, ale mohl by se tam vytvořit rezervoár, který by se k němu mohl přiklonit," dodal Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.