Nemocnice kvůli covidu začínají odkládat plánovanou péči. Primář Pavel Dlouhý řekl, u koho je odsun operací nejpravděpodobnější

Pavel Dlouhý
Pavel Dlouhý
Foto: Se svolením Krajské zdravotní
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2021

V pondělí opět přibylo lidí s koronavirem v nemocnicích. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je hospitalizováno 3114 pacientů s covidem, což je nejvíce od konce dubna a o více než 1000 víc než před týdnem. Nemocnice se znovu ocitají na hraně přetíženosti a v okresech, které epidemie zasáhla nejvíce, už omezují plánovanou péči. "Že bude mít celá tato další vlna dopad na fungování péče a na její dostupnost, je nepochybné," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Zatímco ještě minulé pondělí bylo pacientů s covidem v nemocnicích 2098, tento týden to bylo už 3114. Je tedy jasné, že stejně jako narůstají počty nových případů, strmě rostou i počty pacientů, jejichž stav vyžaduje hospitalizaci. To se pochopitelně odráží na stavu zdravotnictví. Nejhorší epidemická situace je nyní na Moravě, ve Slezsku a na jihu Čech. Tam některé nemocnice už musí omezovat plánovanou péči a dá se předpokládat, že k podobné situaci dojde i ve zbytku republiky.

Lékaři i sestry se připravují na to, že se situace bude nadále zhoršovat. "Ministerstvo zdravotnictví a ÚZIS mají různé prognózy, ale jsou to jen odhady. Musíme být připraveni na to, že počet pacientů může ještě stoupnout. Máme tady 40 procent neočkované populace, čili je tu poměrně velké množství lidí, kteří se mohou nakazit, a bohužel jsou mezi nimi statisíce lidí, kteří jsou v rizikových skupinách, u kterých pravděpodobnost, že skončí v nemocnici či dokonce na intenzivní péči, je vysoká. Není to nic překvapivého, ale samozřejmě nás to netěší," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý.

"České nemocnice mají postupy nacvičené z předchozích vln pandemie. Již vědí, která oddělení mají postupně zavírat, jak mají přesouvat personál, jak mají pracoviště vybavit a podobně. Ale jistě je to pro všechny obtížné, protože ten personál je dlouhodobě unavený. Víme, že nám v českém zdravotnictví chybí stovky lékařů a tisíce sester, za těch 20 měsíců vznikla kumulovaná únava. Navíc naše nemocnice stále provozují odběrová centra, zase provozují očkovací centra, kam se opět vydává velké množství lidí, teď nám k tomu ještě přibyla infuzní místa pro monoklonální protilátky. Ta situace není pro naše nemocnice jednoduchá a je třeba poděkovat všem, kteří to zvládají," popsal Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz, jak se budou nemocnice s přívalem covidových pacientů vypořádávat.

Přestože plánovaná péče už je v některých nemocnicích omezována a v jiných nemocnicích k jejímu omezení pravděpodobně dojde, lidé se nemusejí bát, že pokud je postihne akutní problém, nebude o ně postaráno. I v nejhorším období lékaři a sestry akutní péči poskytovat zvládali a k tak vyhrocené situaci, jaká nastala například loni na podzim, naštěstí zatím v nemocnicích nedošlo.

"Že bude mít celá tato další vlna dopad na fungování péče a na její dostupnost, je nepochybné. To, že se musí opět odkládat výkony a zákroky, které odložit lze, to je jasné. Určitě bude zachována akutní péče v plném rozsahu, jako jsme to zvládli i v minulých vlnách. Ti, kteří potřebují akutní zásah, operaci či vyšetření, budou ošetřeni, o tom nemám pochyb. Bohužel ty odložitelné výkony se odkládat budou a přidají se k těm, které jsme museli odložit v předchozích vlnách a ještě se nestihly dohnat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz lékař z infekčního oddělení, jaká bude daň za epidemii.

Nemocnice obdržely manuály, podle kterých mají při zhoršování epidemické situace a zvyšujících se počtech hospitalizovaných s covidem postupovat. Primář vysvětlil, jaká oddělení se v případě potřeby budou omezovat jako první a kdo si pravděpodobně bude muset na péči počkat za předpokladu, že nemocnice, která měla jeho zákrok provést, bude přetížena kvůli koronaviru.

"V každé nemocnici je jiná situace, jiná skladba oddělení, jiná skladba personálu. Nás neomezuje ani tak počet lůžek, ale omezuje nás počet lékařů a sester, protože péče na covidových odděleních je personálně náročná a musí se posílit z jiných oddělení. Vesměs to první, co se omezuje, jsou ortopedická oddělení, protože zkrátka jsou stavy, přestože nás to netěší, kdy lze posunout o pár měsíců někoho, kdo čeká například na výměnu kloubu. Odkládají se například i plánované zákroky na gynekologii, omezují se rehabilitační oddělení, kožní lůžka. To jsou pracoviště, kde nejsme rádi, ale odklad je možný a nedojde tím k poškození pacientů," dodal primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.