Nemocnice na Bulovce se připravuje na druhou vlnu: Očekáváme katastrofický scénář, říká její ředitel

Ilustrační foto - Koronavirus představuje velké riziko.
Ilustrační foto – Koronavirus představuje velké riziko.
Foto: reprofoto youtube.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 4. 2020

Nemocnice na Bulovce aktuální situaci ohledně koronaviru v Česku bere takzvaně jako klid před bouří. I když aktuálně hlásí už jen tři pacienty na JIP a tři na běžných lůžkách, vyhráno prý není. Ředitel nemocnice Jan Kvaček svou nemocnici připravuje na další vlnu nákazy, kterou čeká na podzim.

Vše vypadá jako ideální scénář. Počet nakažených je den ode dne nižší. Vláda rozvolňuje opatření. Zdá se, že epidemie je zažehnána, ale...

"Já bych za sebe strašně brzdil přehnaný optimismus, který momentálně sleduji kolem. Nemáme úplně vyhráno. Ten vir nezmizí. Aby nás uvolňování nedostalo ke katastrofickému scénáři. My toto rozvolňování určitě využijeme k přípravě. Abychom byli připraveni, kdyby přišel těžký zásah v září nebo v říjnu, a ubrzdili to," říká Kvaček, který je přesvědčený že s koncem roku nás zasáhne druhá vlna infekce.

Přijde další vlna

"Myslím si, že přijde-li další vlna, nechá se plynout do té doby, dokud to bude zdravotnictví zvládat. Tato vlna byla zastavena za neskutečných ekonomických dopadů. Proto je důležité, aby zdravotnictví co nejvíce navýšilo kapacitu a případný další zásah zvládlo i bez tak omezujících opatření. Abychom tady pak v karanténě nemuseli přežívat několik dalších let," uvedl.

Aktuálně je v Česku 7563 nakažených. Zemřelo 227 lidí. Doposud lékaři udělali 234 985 testů na onemocnění COVID-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.