Není bedla jako bedla. Řízek z bedly zahradní vám může způsobit žaludeční problémy, varuje mykolog

Bedla zahradní
Bedla zahradní
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2020

Víkend bude lákat k houbaření. Pomalu ubývá hřibovitých hub, ale lesy jsou plné ryzců a o slovo se hlásí také bedly. To jsou houby, ze kterých se dají připravit výtečné řízky. Jenže není bedla jako bedla. S bedlou zahradní můžete zažít žaludeční problémy. Jedná se o nebezpečnou otravu? Zeptali jsme se mykologa.

I houbaři začátečníci poznají bedlu vysokou. Roste hlavně v lese, má šupinatou nožku a v kuchyni z ní vyrobíte delikatesu.

Problematičtější je bedla červenající. Je menší než bedla vysoká a na řezu se začne zbarvovat do oranžové až rudé barvy. Mnoho lidí si ji chválí, pro další ale může být těžká na žaludek.

A pak tu máme bedly, které rostou v zahradách, na mezích nebo dokonce v parku uprostřed města. Tady mykologové zvedají varovný prst.

"Problematické mohou být bedly zahradní a bedly šedohnědé, tedy okruhy bedly červenající. Ale tyto bedly nemají jedovatou látku. U malé části lidí, opravdu se jedná o malé procento, tyto bedly mohou způsobit střevní a žaludeční problémy. Není to otrava, je to individuální nesnášenlivost a neví se, proč se tak děje. Většina lidí, kteří bedly sbírají, tyto druhy nerozlišují. A většina lidí je konzumuje celý život bez problémů, Je to opravdu individuální nesnášenlivost. Občas se stává, že lidé opravdu skončí se střevními problémy v nemocnici. Ale jedná se o střevní problémy, nikoliv o otravu jedem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mykolog Vladimír Antonín.

Další mykologové se domnívají, že bedla zahradní může být jedovatá i kvůli tomu, že její podhoubí do sebe umí vstřebat příměstské chemikálie a další problematické látky. Co jeden člověk snese, to může dalšímu navodit opravdu nepříjemné problémy žaludečního charakteru. A také je důležité, s čím houby mixujeme. Obecně platí, že houby se v lidském těle nekamarádí s alkoholem. U červenajících druhů bedel na to to musíme klást opravdu velký důraz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.