Reklama:

Není nic rozhodnuto. Miloš Vystrčil popsal přesný postup aktivace článku 66 ústavy. Teď záleží na Miloši Zemanovi

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2021

Podmínky k aktivaci článku 66 ústavy jsou naplněny. Konstatovala to v úterý Stálá komise Senátu pro Ústavu. Zmiňovaný článek zbavuje prezidenta pravomocí. Miloš Zeman (77) podle senátní komise nemůže »svůj úřad vykonávat ze závažných zdravotních důvodů«, stojí v usnesení. Rozhodnuto ale není. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak se ohledně velmi citlivé situace bude postupovat. "Před případným hlasování by mělo dojít k aktualizaci zprávy ohledně stavu pana prezidenta, protože ten stav se může nějak vyvíjet," upřesnil předseda Senátu.

Reklama:

Komise jednomyslně konstatovala, že »podmínky stanovené článkem 66 Ústavy České republiky o náhradním výkonu funkcí prezidenta republiky jsou dány«. Komise doporučila, aby po jednání s představiteli Sněmovny byl Senát první parlamentní komorou, která příslušné usnesení přijme ještě před ustanovením Poslanecké sněmovny.

Reklama:

"Práce probíhají a budou probíhat a jeden z těch kroků je aktualizace zdravotního stavu pana prezidenta. Pokud by se zdravotní stav hlavy státu nezměnil, počítám, že by k tomu došlo někdy začátkem listopadu. To znamená, aby to bylo nejblíže předpokladu, kdy skončí ustavující schůze Sněmovny a ta by měla skončit někdy okolo 10. listopadu. Tak aby to bylo nejblíže, ale tak, že by to Senát udělal dříve před Sněmovnou. Je to v tuto chvíli tak, že to není rozhodnuté, ale dělají se přípravné kroky a vyhodnocení, zda se tak stane či nestane, není to zkrátka uzavřeno," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz předseda Senátu Miloš Vystrčil, jak to ohledně aktivace článku 66 ústavy vypadá.

Pokud se zdravotní stav prezidenta změnil k lepšímu a hlava státu by zvládla podle lékařů vykonávat svůj úřad, je ve hře scénář, že k aktivaci článku 66 ústavy nedojde.

Článek 66 ústavy řeší situaci, kdy se země ocitne bez prezidenta, případně prezident není schopen vykonávat úřad a usnesou se na tom obě komory Parlamentu. Část pravomocí hlavy státu si rozdělí premiér a předseda sněmovny.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: