Neočkovaní by měli zpozornět. Roman Prymula upřesnil mechanismus, kde se lidé v současnosti nejvíce nakazí

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2021

Počty hospitalizovaných v posledních dnech stoupají, před týdnem leželo s covidem v nemocnicích 116 lidí, ve vážném stavu bylo 15 z nich. Počty ale nejsou tak vysoké jako před rokem. Loni touto dobou vyžadovalo v souvislosti s covidem nemocniční péči kolem 500 pacientů, ve vážném stavu jich bylo zhruba 90. Odborníci upozorňují, že s chladnějším počasím dojde k nárůstu respiračních onemocnění. Podle některých scénářů dojde k mírnému vzedmutí i čtvrté vlny epidemie nového typu koronaviru. Epidemiolog (57) pro ŽivotvČesku.cz odhadl, kde se aktuálně lidé nejčastěji nakazí.

"Nemám zcela přesná data a nechci spekulovat, ale z hlediska kontaktů se to moc lišit nebude. To znamená, že pokud se člověk nakazí v zaměstnání, tak to přinese domů, tam nakazí členy své rodiny. V tom hrají svou úlohu i děti a rovněž to funguje teď reverzně v tom smyslu, že v některých školách se nakazí více dětí a ty to pochopitelně přináší domů," nastínil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula nejčastější mechanismus přenosu viru s tím, že propuknutí čtvrté vlny epidemie se bude týkat nejvíce neočkovaných jedinců. Rizikem jsou zejména lidé ve skupině seniorů, kteří nemoc neprodělali či nejsou očkovaní.

Nejrychleji se v současné době koronavirová infekce šíří v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá v průměru 46 nových případů za posledních sedm dní. Nově následuje Moravskoslezský kraj s 38 případy. V Karlovarské kraji, kde byla v minulých dnech incidence dlouhodobě nejvyšší, incidenční číslo klesá, nyní je to 36 případů za týden v přepočtu na 100.000 lidí. Naopak nejlépe je na tom Liberecký kraj, kde se incidenční číslo drží pod deseti.

Od začátku očkování proti covidu bylo v Česku podáno 11,71 milionu dávek vakcín. Plně naočkovaných je necelých 5,9 milionu lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.