Neočkovaní by měli zpozornět. Roman Prymula upřesnil mechanismus, kde se lidé v současnosti nejvíce nakazí

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2021

Počty hospitalizovaných v posledních dnech stoupají, před týdnem leželo s covidem v nemocnicích 116 lidí, ve vážném stavu bylo 15 z nich. Počty ale nejsou tak vysoké jako před rokem. Loni touto dobou vyžadovalo v souvislosti s covidem nemocniční péči kolem 500 pacientů, ve vážném stavu jich bylo zhruba 90. Odborníci upozorňují, že s chladnějším počasím dojde k nárůstu respiračních onemocnění. Podle některých scénářů dojde k mírnému vzedmutí i čtvrté vlny epidemie nového typu koronaviru. Epidemiolog (57) pro ŽivotvČesku.cz odhadl, kde se aktuálně lidé nejčastěji nakazí.

"Nemám zcela přesná data a nechci spekulovat, ale z hlediska kontaktů se to moc lišit nebude. To znamená, že pokud se člověk nakazí v zaměstnání, tak to přinese domů, tam nakazí členy své rodiny. V tom hrají svou úlohu i děti a rovněž to funguje teď reverzně v tom smyslu, že v některých školách se nakazí více dětí a ty to pochopitelně přináší domů," nastínil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula nejčastější mechanismus přenosu viru s tím, že propuknutí čtvrté vlny epidemie se bude týkat nejvíce neočkovaných jedinců. Rizikem jsou zejména lidé ve skupině seniorů, kteří nemoc neprodělali či nejsou očkovaní.

Epidemická situace v Česku se s návratem školáků do lavic a dovolenkářů na začátku září změnila. Zvýšila se celkově mobilita lidí. Počty nakažených tak začaly opět stoupat a z desítek případů se najednou staly stovky. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) však není důvod k žádné panice, protože proti loňskému roku je počet nemocných pořád nižší a hospitalizovaných zůstává třetina. "Jsme na tom dobře, ale rozhodně nechci nějak předbíhat, protože situace se může vyvíjet opravdu různě. Můj názor je, že by bylo moudré počkat ještě tak dva týdny a pak hodnotit," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Nejrychleji se v současné době koronavirová infekce šíří v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá v průměru 46 nových případů za posledních sedm dní. Nově následuje Moravskoslezský kraj s 38 případy. V Karlovarské kraji, kde byla v minulých dnech incidence dlouhodobě nejvyšší, incidenční číslo klesá, nyní je to 36 případů za týden v přepočtu na 100.000 lidí. Naopak nejlépe je na tom Liberecký kraj, kde se incidenční číslo drží pod deseti.

Vlna epidemie covidu-19 je v plné síle. Tak se dá chápat skutečnost, že v pátek přibylo v ...

Od začátku očkování proti covidu bylo v Česku podáno 11,71 milionu dávek vakcín. Plně naočkovaných je necelých 5,9 milionu lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu