Neradujte se, koronavirus není u konce. Je v nové a nebezpečné fázi, varují odborníci

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2020

Světová zdravotnická organizace (WHO) dala opět najevo, že lidé by se předčasně neměli radovat, že svět zvítězil nad pandemií koronaviru. Není tomu tak. Naopak podle odborníků ještě zdaleka ve svém závěru není. Počty lidí, kteří se nakazili, se zvyšují, a to zejména v obou Amerikách a vakcína stále není.

"Pandemie nabírá na obrátkách. Včera WHO zaznamenala více než 150 tisíc nových případů, což je zatím nejvíc za jediný den," uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jeho slova cituje i portál The Daily Telegraph.

I když polovina nově nakažených pocházela ze Severní a Jižní Ameriky, velká čísla evidují také úřady v jižní Asii a na Blízkém východě. Mluví se také o tom, že druhá vlna vypukla už v Izraeli.

"Virus se stále rychle šíří, je smrtící a většina lidí je k němu stále náchylná," upřesnil Tedros s tím, že pořád je důležité myslet na skupiny, které jsou nejvíce rizikové.

Nová a nebezpečná fáze

Podle WHO je koronavirus v nové a nebezpečné fázi. A podle šéfa je sice pravda, že lidé už nechtějí být doma, na druhou stranu není dobré rozvolnit vše rychle, i když ekonomika je utlumená.

"Konec karanténních opatření se musí dělat opatrně. Když nevíte, kde virus je, existuje velká šance, že vás překvapí," řekl už na začátku týdne výkonný ředitel WHO Mike Ryan. Dále upozornil, že v některých evropských zemí počet nakažených roste, nejde ale o druhou vlnu.

Koronavirem se po celém světě nakazilo už téměř 9 milionu lidí. Téměř 470 tisíc nemocných zemřelo, přes 4,7 milionu se vyléčilo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.