Neslavte, radši se připravte na druhou smrtící vlnu koronaviru, vyzval šéf evropské WHO

Hans Kluge
Hans Kluge
Foto: Twitter Hanse Klugeho
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2020

Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) by konec pandemie ještě neslavila. Její šéf Hans Kluge varoval, že druhá vlna bude nejspíš opět smrtící. Státy se tak namísto oslav mají zaměřit na přípravy řešení dalšího velkého problémy. Informoval o tom britský list The Telegraph.

Pandemie podle evropské WHO ještě neskončila. Přestože počty obětí koronaviru v Evropě postupně klesají a v některých regionech zpomaluje růst nakažených, důvod k oslavám to prý v žádném případě není.

„Není čas na oslavování, je čas na přípravu,” prohlásil Hans Kluge, šéf evropské části WHO.

Druhá vlna ještě víc smrtící

Epicentra pandemie se podle Klugeho pouze přesunuly. Už nejsou ve Velké Británii, Itálie nebo Francie, ale nově ve východních zemích jako Rusko, Ukrajina, Bělorusko nebo Kazachstán.

„Singapur a Japonsko to pochopily velmi rychle a začaly se připravovat na druhou vlnu. Jsem tím velice znepokojen, na podzim tady může být druhá vlna ve spojení se sezonní chřipkou či spalničkami,” zvedl varovný prst.

„Druhá vlna může být více smrtící než ta první,” bojí se Kluge. Výzvu k přípravám na pokračování pandemie by podle něj měly státy brát vážně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.